Planujesz otwarcie własnego biznesu i zastanawiasz się, o czym należy pamiętać? Dowiedz się, jak założyć firmę krok po kroku i sprawdź, jak uniknąć potencjalnych pomyłek.
Jak założyć firmę krok po kroku?
Aby firma zaczęła istnieć na rynku, niezbędne jest wykonanie kilku podstawowych kroków, bez których założenie przedsiębiorstwa nie jest możliwe.
- Wybranie prawidłowej formy działalności gospodarczej.
- Dobór odpowiedniego opodatkowania firmy.
- Określenie rodzaju przedsiębiorstwa poprzez zaklasyfikowanie go do kodów PKD.
- Rozpoczęcie prowadzenia ksiąg rachunkowych.
- Zarejestrowanie firmy poprzez wypełnienie wniosku CEIDG-1.
- Założenie konta bankowego i wyrobienie pieczątki firmowej.
Jak założyć firmę – czym jest klasyfikacja PKD?
Przedsiębiorca zakładający swoją firmę jest zobowiązany do przydzielenia tzw. kodu PKD do rodzaju prowadzonej działalności. Polska Klasyfikacja Działalności Gospodarczej (PKD) jest zbiorem wszystkich działalności społeczno-gospodarczych, świadczonych przez przedsiębiorców w gospodarce krajowej. Istnieje ok. 400 kodów PKD, do których pełny dostęp można uzyskać na stronie internetowej Głównego Urzędu Statystycznego.
Wypełniając wniosek CEIDG-1 należy wpisać minimum jeden kod PKD, który stanowi przeważającą formę działalności. Możliwe jest także podanie innych, dodatkowych klasyfikacji, jednak ich łączna liczba nie może przekroczyć dziesięciu pozycji.
Jak założyć własną firmę jednoosobową?
Działalność jednoosobowa to – jak sama nazwa wskazuje – firma, w której właścicielem jest jedna osoba. Jest to doskonałe rozwiązanie na sam początek przedsiębiorstwa. W przypadku rozwoju firmy możliwa jest zmiana formy działalności na bardziej złożoną.
Założenie firmy jednoosobowej należy do jednej z łatwiejszych czynności. Obowiązkowe w tym przypadku jest wypełnienie odpowiedniego wniosku, poprzez który przedsiębiorca zgłasza swoją przyszłą firmę do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Formularz ten jest jednoczesnym zapisaniem się do takich miejsc, jak:
- Urząd Skarbowy,
- ZUS lub KRUS,
- Główny Urząd Statystyczny.
Ile trwa założenie firmy jednoosobowej?
Czas trwania zakładania firmy zależy od rodzaju działalności, na jaką przyszły przedsiębiorca chce się zdecydować. Do najpopularniejszych i najczęściej wybieranych należą:
- jednoosobowa działalność gospodarcza,
- spółka cywilna,
- spółki prawa handlowego,
- spółka jawna,
- spółka partnerska,
- spółka komandytowa,
- spółka komandytowo-akcyjna,
- spółka z ograniczoną odpowiedzialnością,
- spółka akcyjna.
Proces założenia firmy wiąże się z wypełnieniem wspomnianego wcześniej formularza CEIDG-1 i złożeniem go do urzędu gminy lub miasta w formie:
- osobistej,
- listownej,
- internetowej.
Jeśli podczas wypełniania dokumentu uniknie się potencjalnych błędów to rejestracja jednoosobowej działalności gospodarczej zajmie tylko jeden dzień. Po złożeniu wniosku do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej jego weryfikacja trwa najpóźniej do jednego dnia roboczego od momentu dostarczenia dokumentów. Trzeba pamiętać, że poza zgłoszeniem nowej działalności do Urzędu Skarbowego, należy obowiązkowo udać się do ZUS w ciągu siedmiu dni od daty założenia firmy. Ma to na celu zarejestrowanie się jako osoba ubezpieczona. W niektórych przypadkach trzeba także uzyskać niezbędne koncesje i pozwolenia oraz nadać numer VAT.
Ile trwa założenie spółki?
Jednoosobowa działalność gospodarcza nie wymaga od przedsiębiorcy złożenia wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego. Jest to natomiast obowiązkowe w przypadku każdej innej formy prowadzenia firmy. Czas trwania założenia spółki różni się w zależności od jej rodzaju. Wszystkie czynności wymagają jednak nakładu znacznie większej ilości czasu niż w przypadku firm jednoosobowych. Szacuje się, że średnio proces ten trwa około 37 dni, z czego cztery tygodnie przeznacza się na zarejestrowanie spółki w KRS. Aby skrócić czas rejestracji firmy w postaci spółki, warto złożyć wniosek poprzez portal internetowy S24.
Ile kosztuje założenie firmy?
Założenie firmy jednoosobowej lub spółki nie generuje żadnych kosztów. Wybór działalności, rejestracja przedsiębiorstwa oraz ewentualne zgłoszenie formularza VAT odbywa się bowiem bezpłatnie. Równie darmowe jest zgłoszenie się przedsiębiorcy do ZUS w celu dokonania rejestracji jako ubezpieczonego.
Przedsiębiorca jest zobowiązany do opłacenia kosztów związanych z założeniem firmy w przypadku potrzeby:
- uzyskania dodatkowych licencji związanych z prowadzeniem działalności,
- konieczności otrzymania konkretnych pozwoleń i zaświadczeń,
- wyrobienia pieczątki firmowej,
- założenia konta bankowego.
Należy wspomnieć, że o ile zarejestrowanie firmy jest bezpłatne, o tyle należy zainwestować odpowiednią kwotę pieniędzy w rozwój przedsiębiorstwa. Inwestycja z pewnością przyniesie zysk na późniejszym etapie działalności, jednak na samym początku warto przygotować finanse potrzebne do rozwoju firmy. Coraz częściej młodzi przedsiębiorcy decydują się na pozyskiwanie dofinansowań w formie pieniędzy unijnych, dotacji z Urzędu Pracy. Dla osób spoza dużych miast możliwe są również dotacje z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Dobrze jest poświęcić więcej czasu lub skorzystać z pomocy biura rachunkowego, aby dowiedzieć się, w jaki sposób można uzyskać dofinansowanie, które może okazać się bardzo przydatne na samym początku biznesu. Profesjonalni księgowi pomagają również na każdym innym kroku zakładania działalności gospodarczej, co znacznie usprawnia ten proces.