Czy spółka musi płacić podatek VAT? - Biuro Rachunkowe M&B Wrocław

Czy spółka musi płacić podatek VAT?

Prowadzisz spółkę i zastanawiasz się, czy płacenie podatku VAT należy do Twoich obowiązków? Poznaj przepisy, które obowiązują w prawie podatkowym i sprawdź, które przedsiębiorstwa są zobowiązane do odprowadzania podatku VAT, a które są z niego zwolnione. 

Kto jest płatnikiem podatku VAT?

Niezależnie od tego, jaka forma działalności gospodarczej jest prowadzona, każda osoba, która posiada jednoosobową działalność gospodarczą, bądź spółkę, jest podatnikiem VAT. Rodzaj firmy ma znaczenie dopiero w przypadku określania obowiązku odprowadzania podatku do urzędu. Niektórzy właściciele firm nie posiadają jednak takiego zobowiązania. 

Podatnik VAT czynny i bierny 

Wszyscy podatnicy czynni, jak i bierni znajdują się w wykazie, nazywanym „białą listą”. 

Podatnik VAT czynny

Podatnik czynny to osoba, która posiada spółkę lub jednoosobową działalność gospodarczą i jest zobowiązana do płacenia VAT i zwolnienie z tego obowiązku jej nie dotyczy. Przedsiębiorca, który jest podatnikiem czynnym, musi składać deklarację VAT oraz wysyłać pliki JPK VAT. Zaletą tzw. VAT-owców jest możliwość odliczania podatku VAT od zakupów. 

Podatnik VAT bierny

Podatnik bierny jest nazywany inaczej podatnikiem zwolnionym. To osoba, które nie ma konieczności odprowadzania podatku VAT z powodu różnego rodzaju ulg. Omija ją jednak prawo do odliczania podatku od swoich zakupów. Podatnik może być zwolniony przedmiotowo lub podmiotowo.

Zwolnieni z VAT

Aby płacenie podatku VAT ominęło przedsiębiorcę, musi on spełniać określone warunki. Do rodzajów zwolnień z obowiązku płacenia VAT należą zwolnienia przedmiotowe oraz podmiotowe. Każde z nich posiada jasne zasady co do zniesienia konieczności płacenia VAT. 

  • Zwolnienie przedmiotowe – obejmuje wszystkie osoby, które zostały odgórnie zwolnione z płacenia podatku VAT. Istnieje specjalna ustawa o VAT, gdzie zostały zawarte poszczególne branże, których dotyczy zwolnienie przedmiotowe. Są to między innymi osoby świadczące usługi w branżach medycznych, edukacyjnych czy finansowych. Zrzeczenie się zwolnienia przedmiotowego jest niemożliwe. Nie mają na to wpływu ani przychody, ani dochody przedsiębiorstwa. 
  • Zwolnienie podmiotowe – dotyczy wszystkich osób, które nie chcą płacić VAT-u, a ich wartość ze sprzedaży posiada limit górny w wysokości 200 000 zł (dotyczy roku 2021). Do wartości sprzedaży nie wlicza się jednak kwoty podatku. Zwolnienie podatkowe mogą uzyskać również osoby, które rozpoczynają swoją działalność z biznesem i dopiero zarejestrowały firmę w urzędzie, a ich przewidywania finansowe wskazują na nieprzekroczenie limitowanej kwoty 200 000 zł. W przypadku uzyskania większego zysku niż określona kwota zwolnienie podatkowe jest anulowane, a przedsiębiorca jest zobowiązany do zapłacenia VAT. Zwolnienie traci moc, zaczynając od czynności, która spowodowała przekroczenie kwoty.

Zwolnienie z VAT-u – kogo nie dotyczy?

Istnieją konkretne wytyczne, które dokładnie wskazują na to, kto nie ma możliwości skorzystania ze zwolnienia podmiotowego. Jest to szczegółowo zawarte w art. 113 ust. 13 dotyczącym zwolnień podatkowych oraz podatków od towarów i ustaw. Do wartości sprzedaży nie wlicza się m.in.:

  • transakcji związanych z nieruchomościami,
  • usług ubezpieczeniowych (jeśli nie mają charakteru transakcji pomocniczych),
  • wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów oraz sprzedaży wysyłkowej z terytorium i na terytorium kraju.

Ustawa wspomina również o innych rodzajach odstępstw od kwalifikowania się do skorzystania ze zniżki. 

Podatnicy, których nie dotyczy zwolnienie z VAT

W art. 113 ust. 13 określone są również konkretne branże i czynności, które bezwzględnie należy opodatkować. W tym przypadku VAT należy zapłacić od każdej, nawet najmniejszej, transakcji. Niektórzy przedsiębiorcy mogą mieć niemałe wątpliwości co do obowiązku płacenia VAT. Ich wartość przychodu nie przekracza 200 000 zł, co kwalifikuje do zwolnienia podmiotowego, jednak usługi, które oferują, uniemożliwiają skorzystanie z ulgi. Warto sięgnąć po radę odpowiednich ekspertów, zajmujących się obsługa księgową oraz doradztwem biznesowym. Profesjonaliści pomogą określić, czy forma prowadzonej działalności umożliwia zrezygnowanie z płacenia podatku VAT, czy też jest on obowiązkowy.

Działalność gospodarcza – zwolnienia z VAT 

Przedsiębiorca, który utracił prawo do uzyskania zwolnienia sprzedaży od podatku lub zrezygnował z niego dobrowolnie, może ponownie z niego skorzystać. Nie może jednak odbyć się to wcześniej niż po upływie jednego roku, licząc od jego końca. 

Osoby, które mają obowiązek płacenia VAT, jednak nie wywiążą się z niego, mogą zostać obarczone karami. Zaniedbanie tego rodzaju jest traktowane jako wykroczenie lub nawet przestępstwo karno-skarbowe. Następstwem wykroczenia jest obowiązkowa zapłata zaległych podatków oraz grzywny. Jeżeli czyn zostanie uznany za przestępstwo, właściciela czekają wysokie kary finansowe, a w niektórych przypadkach nawet ograniczenie wolności lub więzienie. 

Skontaktuj się z nami

Aby nawiązać współpracę zostaw nam swój numer telefonu lub adres e-mail.

Zaznacz co Cię interesuje, a my skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.

Rozbudowany z wyborem
WOEM