Jesteś podatnikiem, prowadzisz działalność i zastanawiasz się, czym jest mikrorachunek? Chcesz dowiedzieć się, kto musi go mieć oraz w jaki sposób sprawdzić jego obecność? Sprawdź, czym dokładnie jest ten rodzaj rachunku bankowego i kogo obowiązuje jego posiadanie.
Mikrorachunek – czym jest?
Mikrorachunek podatkowy jest rodzajem rachunku, służącym do zapłacenia podatków PIT, CIT i VAT. Został on wprowadzony wraz z rozpoczęciem się 2020 roku. Wcześniej podatnicy uiszczali opłaty osobno dla danego podatku do właściwego urzędu skarbowego. Obecnie każdy podatnik, który prowadzi działalność i posiada numer PESEL lub NIP ma w posiadaniu swój osobny mikrorachunek dla celów PIT, CIT i VAT. Jeżeli osoba taka nie ma NIP-u i PESEL-u, to powinna ona posiadać identyfikator podatkowy. Podatki inne niż PIT, CIT i VAT należy opłacać w sposób taki sam, jak wcześniej.
Na mikrorachunek wpłacane są także:
- daniny solidarnościowe,
- podatek cukrowy,
- podatek „od małpek”,
- podatek od sprzedaży detalicznej,
- opłaty podmiotów świadczących reklamy napojów alkoholowych.
Jak wygląda mikrorachunek?
Mikrorachunek wyglądem przypomina numer konta bankowego. Posiada on bowiem 26 cyfr, z których większość się powtarza. Dzięki temu podatnikowi znacznie łatwiej zapamiętać numer. Na numer mikrorachunku podatkowego składa się:
- liczba kontrolna: PL,
- numer rozliczeniowe w NBP: 1010 0071,
- cyfry rozróżniające PESEL od NIP: odpowiednio 2221 lub 2222,
- numer PESEL lub NIP podatnika,
- zera, uzupełniające pozostałe miejsca.
Jak założyć mikrorachunek?
Mikrorachunek zakładany jest automatycznie dla każdego podatnika. Nie ma konieczności składania konkretnych wniosków czy odwiedzania urzędu skarbowego. Warto zaznaczyć, że rachunek ten jest przypisany do każdego podatnika i dotyczy on wyłącznie podatków tej osoby. Dzięki temu istnieje tylko jeden, stały numer, a podatnik nie ma dużego problemu z rozliczaniem się.
Jak sprawdzić mikrorachunek?
W chwili, gdy uruchomiono mikrorachunki, wszystkie istniejące dotychczas konta podatników przestały działać. Aby uniknąć różnego rodzaju kar, osoba, która posiada taki rachunek, jest zobowiązana do znajomości jego numeru. Należy również podkreślić, że podatnik powinien posiadać wiedzę na temat tego, w jaki sposób korzystać z mikrorachunku. Ułatwia to nie tylko funkcjonowanie samego przedsiębiorcy, ale także znacznie usprawnia działania urzędów skarbowych. Aby sprawdzić, jaki numer posiada indywidualny mikrorachunek, trzeba przejść do generatora internetowego, dostępnego na stronie podatki.gov.pl lub udać się osobiście do dowolnego urzędu skarbowego. W każdym z tym przypadków należy podać swój numer PESEL lub NIP.
Jak zapłacić podatek na mikrorachunek?
Aby zapłacić podatek na mikrorachunek, należy posiadać wiedzę z zakresu wykonywania zwykłych przelewów. Uiszczając podatek warto wskazać, czy jest to opłata z poziomu konta firmowego, czy nie, jednak nie jest to obowiązkowe. Konieczne natomiast jest podanie informacji o tym, jakiego rodzaju podatku dotyczy wpłata oraz którego okresu ona dotyczy.
Warto wiedzieć, że w przypadku posiadania zaległości podatkowych, jeżeli w tytule zabraknie wskazania opłacanego rodzaju podatku, to wpłacona na mikrorachunek kwota automatycznie zostanie potraktowana jako uiszczenie najstarszych braków. Jeśli podatnik poda odpowiednią informację, to zostanie pokryta zaległość z tytułu wskazanego podatku.
Kto musi założyć mikrorachunek i co jeszcze warto o nim wiedzieć?
Jak wcześniej wskazano założenie mikrorachunku jest obowiązkowe dla każdego, jednak sama procedura odbywa się w sposób automatyczny. Warto pamiętać o tym, aby regularnie sprawdzać stan takiego konta. Aby to zrobić, należy zalogować się na swoje konto na Portalu Podatkowym. W przypadku mikrorachunku, każda nadpłata zwracana jest na poprzednich zasadach, czyli na wskazany przez podatnika rachunek bankowy. Jeśli pojawi się pomyłka polegająca na zapłacie podatku na inne konto, należy udać się do urzędu skarbowego wraz z potwierdzeniem przelewu i wyjaśnić sprawę osobiście.
Mikrorachunek zdecydowanie ułatwia płacenie podatków wszystkim podatnikom. Nie są oni zobowiązani do dokładnego sprawdzania każdego konta, na które wpłacany jest konkretny podatek. Ryzyko popełnienia błędu jest więc znacznie obniżone. Niezależnie od tego, czy opłacany jest podatek PIT, CIT czy VAT, numer konta pozostaje ten sam. Dodatkowo wprowadzenie mikrorachunku usprawnia kontakt z urzędem skarbowym, dzięki czemu znacznie łatwiej i szybciej podatnik może uzyskać zaświadczenie o niezaleganiu z podatkami.