Czym się zajmuje biuro rachunkowe? - Biuro Rachunkowe M&B Wrocław

Czym się zajmuje biuro rachunkowe?

Prowadzisz własną działalność gospodarczą i zastanawiasz się nad skorzystaniem z oferty biura rachunkowego? Dowiedz się, za co odpowiada biuro rachunkowe i sprawdź, czy warto skorzystać z jego usług. 

Biuro rachunkowe – co to? 

Biuro rachunkowe to podmiot gospodarczy, który oferuje usługi w zakresie szeroko pojętych finansów i rachunkowości, wszystkim osobom fizycznym, przedsiębiorstwom lub innym podmiotom gospodarczym.Odpowiadając językiem potocznym na pytanie, czym jest biuro rachunkowe, można powiedzieć, że to nic innego, jak zespół wykształconych księgowych, którym przedsiębiorcy powierzają zadania związane z finansami swojej firmy. Oferta jest uzależniona od konkretnej firmy, jednak to, za co odpowiada biuro rachunkowe, nie zawęża się do jednej rzeczy, wręcz przeciwnie – zakres świadczonych usług jest często bardzo szeroki. 

Biuro rachunkowe – co robi?

Usługi, oferowane przez biuro rachunkowe, są realizowane w różnych aspektach finansowości. Działania można sprowadzić do dwóch głównych sektorów:

 • księgowości i podatków,
 • kadr i płac.

Obie grupy łączą jednak wiele dodatkowych obszarów działalności. Należy jednak pamiętać, że wybierając biuro rachunkowe, warto zdecydować się na usługi oferowane przez osoby, spełniające warunki, zgodne z art. 76a ustawy o rachunkowości. W biurze rachunkowym mogą pracować księgowi, którzy nigdy nie byli skazani za przestępstwa skarbowe. Powinni oni także posiadać pełną zdolność do czynności prawnych i ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej za ewentualne szkody, wyrządzone podczas prowadzenia działalności. 

W 2014 roku zniesiono obowiązek posiadania certyfikatu, potwierdzającego umiejętności praktyk związanych z księgowością. To, za co odpowiada księgowy, powinno być jednak prowadzone jak najbardziej starannie. Warto wybrać biuro rachunkowe, w którym pracują osoby z odpowiednim wykształceniem, zapewniając sobie rzetelną i profesjonalną obsługę.  

Do kogo kierowana jest oferta biura rachunkowego?

Biuro Rachunkowe prowadzi czynności, które wymagają znajomości przepisów podatkowych oraz umiejętności prowadzenia księgowości. Dzięki temu przedsiębiorcy mogą skupić się na innych obszarach w swojej firmie, rozwijając jej funkcjonowanie na rynku. Oferta biura rachunkowego jest odpowiednia dla właścicieli małych, jak i dużych firm. Eksperci dostosowują zakres czynności, tak, aby jak najbardziej odpowiedzieć na zapotrzebowania klientów. Decydując się na współpracę z księgowymi, można skorzystać z pomocy na początku zakładania swojej działalności gospodarczej, jak w późniejszych etapach prowadzenia biznesu. Dotyczy to spółek z ograniczoną odpowiedzialnością oraz działalności jednoosobowych. 

Za co odpowiada biuro rachunkowe – obsługa księgowa 

Odpowiednie zarządzanie kwestiami związanymi z księgowością, jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania każdej firmy. Pełna obsługa księgowa, za którą odpowiada biuro rachunkowe, to między innymi zajmowanie się szeroko pojętą dokumentacją. Dotyczy to między innymi prowadzenia: 

 • Księgi Przychodów i Rozchodów,
 • ewidencji przychodów (tzw. ryczałt),
 • ewidencji PIT, VAT oraz JPK VAT. 

KPiR zawiera informacje na temat wszystkich przychodów, a także wydatków, wiążących się z prowadzeniem działalności. Oferta biura rachunkowego obejmuje założenie księgi oraz pomoc w jej uzupełnianiu. Zlecenie tego profesjonalistom, chroni przed ewentualnymi błędami, które często wiążą się z dużymi kosztami. Księgowi mogą również odprowadzać podatki do Urzędu Skarbowego czy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Gwarantuje to poprawność wypełnianych wniosków i formularzy, co jednocześnie poprawia wizerunek przedsiębiorcy. 

Rozliczanie kadr i płac 

W zakres działań biura rachunkowego wchodzą także wszelkie procedury związane z obsługą księgową pracowników danej firmy. Rozliczanie kadr i płac wiąże się z obszerną dokumentacją i wymaga systematycznej kontroli. Planując zatrudnienie nowych pracowników, a także w przypadku ewentualnego wyrejestrowywania ich z urzędów, warto zlecić te działania ekspertom. Doradztwo dotyczące zatrudnienia i przygotowywania listy płac, może okazać się bardzo pomocne i skutecznie odciąży od tego rodzaju obowiązków. Obsługa kadrowo-płacowa firmy dotyczy między innymi:

 • rozliczeń z pracownikami,
 • rozliczeń z ZUS,
 • doradztwa w kwestii form zatrudnienia,
 • prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Oferta biura rachunkowego – reprezentacja w urzędach 

Prowadzenie dokumentacji podatkowej oraz tej, związanej z kadrami i płacami, wiąże się także z dostarczaniem odpowiednich pism do urzędów. Najczęściej są to dwie instytucje:  

 • Urząd Skarbowy,
 • Zakład Ubezpieczeń Społecznych. 

Niektóre oferty biur rachunkowych są poszerzone właśnie o reprezentację przedsiębiorców w tego rodzaju miejscach. Klient biura rachunkowego oszczędza dużą ilość czasu oraz zyskuje pewność, że wszystkie dokumenty trafiają, w jego imieniu, w odpowiednie ręce. 

Biuro rachunkowe – czym się zajmuje?

Profesjonalne doradztwo oferowane przez biuro rachunkowe zapewniane jest także w zakresie rozwoju biznesu. Prężnie funkcjonująca działalność, poprawia efektywność oraz wydajność pracowników, co wpływa na zadowolenie klientów danego przedsiębiorstwa. Czym się zajmuje biuro rachunkowe w zakresie doradztwa biznesowego?

 • Sprawdzaniem kontrahenta, weryfikując jego wiarygodność.
 • Opiniowaniem umów, zapewniających lepszy wizerunek przedsiębiorcy.
 • Sprawdzaniem dłużnika, ułatwiając odzyskanie zaległych płatności.
 • Konsultacjami prawnymi pozwalającymi na uniknięcie błędów.

Biuro rachunkowe – co to jest wirtualne biuro?

Niektóre biura rachunkowe zapewniają swoim klientom wirtualne biuro, czyli adres, na jaki może zostać zarejestrowana działalność. Posiada on wiele zalet. 

 • Oszczędność pieniędzy – przedsiębiorca nie ma konieczności wydawania dużych kwot na wynajem własnego biura. Może prowadzić swoją działalność z domu i zachować anonimowość, posiadając profesjonalny adres biura rachunkowego. 
 • Atrakcyjna wizytówka – wirtualny adres można umieścić na stronie internetowej, w mediach społecznościowych lub papierowych wizytówkach. Takie działanie zwiększy wiarygodność i pomoże zdobyć zaufanie klientów. 
 • Rzetelna obsługa poczty – pracownicy biura rachunkowego zajmą się odbieraniem poczty przychodzącej oraz zapewnią miejsce w archiwum, gdzie będzie można ją bezpiecznie przechowywać. 

Niezależnie od tego czy prowadzi się małą, czy dużą firmę i jakiej oferty biura rachunkowego aktualnie się potrzebuje, warto sięgnąć po profesjonalną pomoc. Zdecydowanie dobrze jest zadbać o kompleksową obsługę księgową, za co odpowiada biuro rachunkowe. Dopełnienie wszelkich formalności przez ekspertów z dziedziny księgowości, umożliwi jeszcze lepsze funkcjonowanie działalności. 

Skontaktuj się z nami

Aby nawiązać współpracę zostaw nam swój numer telefonu lub adres e-mail.

Zaznacz co Cię interesuje, a my skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.

Rozbudowany z wyborem
WOEM