Darowizna od rodziców – czy wymaga opodatkowania? - Biuro Rachunkowe M&B Wrocław

Darowizna od rodziców – czy wymaga opodatkowania?

Wiele osób, zwłaszcza młodych dorosłych, korzysta wciąż z pomocy finansowej ze strony swoich rodziców. Nie każdy jednak wie, że aby darowizna tego rodzaju była zwolniona z opodatkowania, konieczne jest dopełnienie różnego rodzaju formalności. Dowiedz się, w jakich konkretnie przypadkach darowizna od rodziców wymaga opodatkowania.

Opodatkowanie darowizny od rodziców

Każda dodatkowa kwota, która znajdzie się na koncie osoby w ramach tzw. darowizny, musi zostać opodatkowana. Tego rodzaju podatki znajdują się w grupie podatków od spadków i darowizn. Istnieje jednak jedna wyjątkowa grupa osób tzw. 0, od których darowizny mogą być zwolnione z opodatkowania nawet jeśli przekroczą wartość kwoty wolnej od podatku. Aby się tak zadziało, należy zgłosić kwestię otrzymania takiej darowizny do odpowiedniego naczelnika urzędu skarbowego w terminie nieprzekraczającym 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego na druku SD-Z2. Dotyczy to uzyskania darowizny od osób w grupie 0, do których zalicza się:

  • małżonek,
  • zstępni,
  • wstępni,
  • pasierb,
  • rodzeństwo,
  • ojczym,
  • macocha. 

Oznacza to, że otrzymane darowizny między innymi od rodziców są zwolnione z podatku od spadku i darowizn, w momencie, gdy po przekroczeniu kwoty wolnej od podatku 9637 złotych zgłosi się taką czynność do urzędu skarbowego. Wpłatę tę należy jednak udokumentować odpowiednio: 

  • dowodem przekazania na rachunek bankowy nabywcy,
  • przekazem pocztowym.

Jakie wyróżnia się inne grupy podatkowe w darowiznach?

Poza grupą, w której znajdują się wcześniej wymienione osoby, wyróżnia się również dwie inne grupy podatkowe oraz jedną dodatkową, do której zaliczana jest także opisana wyżej nietypowa grupa 0. W przypadku pozostałych grup konieczne jest zapłacenie podatku od darowizn i spadków, w momencie, gdy otrzymana kwota przekracza wartość wolną od podatku. Jest ona różna dla każdej z istniejących grup. 

  • Grupa 1 – zawarte są w niej osoby, znajdują się w grupie 0 oraz zięć, synowa, teściowie – kwota wolna od podatku wynosi w tym przypadku 9637 złotych.
  • Grupa 2 – należą do niej między innymi zstępni rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępni i małżonkowie pasierbów, małżonkowie rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonkowie rodzeństwa małżonków, małżonkowie innych zstępnych. W tym przypadku podatek od darowizn i spadków należy odprowadzić, gdy kwota przekroczy 7276 złotych. 
  • Grupa 3 – wszystkie pozostałe osoby, które nie znalazły się w poprzednich grupach. W grupie tej kwota wolna od podatku jest najmniejsza i wynosi 4902 złote.

Dokładniejsze informacje na temat warunków zwalniania z podatku darowizn otrzymywanych od rodziców można znaleźć w art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn. 

Podatek od darowizny – jak rozliczyć?

Niezgłoszenie darowizny od rodziców lub otrzymanie kwoty od grup pozostałych niż określony rodzaj opodatkowania „0” jest obowiązkiem odprowadzenia podatku. Odbywa się to na zasadach ogólnych, a więc wraz z otrzymaniem darowizny, konieczne jest złożenie odpowiedniej deklaracji oraz uiszczenie zapłaty podatku. Należy również mieć świadomość, iż niedopełnienie obowiązku zgłoszenia darowizny w urzędzie skarbowym traktowane jest jako oszustwo. To natomiast wiąże się ze zwiększeniem wysokości podatku od 3 do 20%. Ostateczna wartość uzależniona jest od kwoty nadwyżki ponad limit wartości wolnej od podatku, a także rodzaju powiązania obu stron. Należy podkreślić, iż nieskuteczny jest tutaj czynny żal, z którego można w takich przypadkach skorzystać w innych kwestiach podatkowych. 

Podkreśla się, że nie ma konieczności wykazywania darowizny od rodziców w deklaracji rocznej PIT, jednak należy wykazać ją w specjalnie przeznaczonej do tego deklaracji podatkowej typu SD-Z2.

Ile razy można otrzymać darowiznę od rodziców?

Nie każdy wie, że nie istnieje limit co do częstości otrzymywania darowizny od rodziców. Można przekazywać ją więc zarówno co miesiąc, jak i co rok. Należy jednak mieć na uwadze, że zebrana wartość wszystkich otrzymanych wpłat i wartości materialnych sumuje się w przeciągu 5 lat. W momencie, gdy kwota przekracza 9637 złotych, konieczne jest zgłoszenie tego faktu do urzędu skarbowego. 

Darowizny od rodziców – co jeszcze warto wiedzieć?

Warto wiedzieć, iż do darowizn od rodziców zaliczane są nie tylko kwoty pieniężne przekazane gotówką, przelewem czy bezpośrednią wpłatą w banku, ale również wkład potrzebny na zakup mieszkania czy nawet fizycznie przekazana nieruchomość oraz działka. W takich przypadkach konieczne jest zachowanie formy aktu notarialnego. Do darowizn zaliczany jest również samochód. Dotyczy to zarówno przypadku, w którym rodzic ofiaruje pojazd, jak i gdy daje prawo do kilku lub kilkudziesięciu procent udziałów w niej. 

Aby cała czynność przekazywania darowizny przebiegła zgodnie z prawem, warto zwrócić się o pomoc doradcy biznesowego. Odpowiednio wykwalifikowaną osobę można znaleźć między innymi w naszym biurze rachunkowym.

Skontaktuj się z nami

Aby nawiązać współpracę zostaw nam swój numer telefonu lub adres e-mail.

Zaznacz co Cię interesuje, a my skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.

Rozbudowany z wyborem
WOEM