Jak wybrać biuro rachunkowe? - Biuro Rachunkowe M&B Wrocław

Jak wybrać biuro rachunkowe?

Chcesz skorzystać z usług biura rachunkowego i nie wiesz, na które się zdecydować? Sprawdź, na co najlepiej zwrócić uwagę podejmując decyzję i zapewnij sobie najlepszą obsługę księgową. 

Biuro rachunkowe – usługi 

Biuro rachunkowe to miejsce, w którym można znaleźć osoby oferujące usługi związane z księgowością. Wraz z decyzją o zatrudnieniu takiego podmiotu gospodarczego, otrzymuje on uprawnienia do świadczenia działań związanych z finansami osób fizycznych, bądź też innych podmiotów gospodarczych, instytucji czy firm. W biurze rachunkowym można znaleźć:

 • księgowych,
 • prawników,
 • doradców podatkowych.

Wszystkie działania są dostosowywane indywidualnie do klienta w zależności od jego wymagań lub potrzeb przedsiębiorstwa. Najlepiej wybierać biura rachunkowe, które oferują szeroko pojętą obsługę związaną nie tylko z rachunkowością, ale także z doradztwem biznesowym. Jest to gwarancja kompleksowych działań w zakresie więcej niż jednego obszaru firmy.

Biuro rachunkowe – jakie wybrać?

Zdecydowanie się na skorzystanie z usług biura rachunkowego jest zalecane każdemu, niezależnie od tego, czy jest się osobą prywatną, czy prowadzi się małą firmę lub duże przedsiębiorstwo. Decyzja ta przynosi bardzo korzystne rezultaty. Warto wybierać miejsca, w których zatrudniani są eksperci posiadający odpowiednią wiedzę i doświadczenie. Mimo tego, że obecnie nie ma obowiązku dysponowania dokumentami potwierdzającymi umiejętności księgowe, to jednak dobrze jest zatrudniać osoby kompetentne. Właściwe wykształcenie zapewnia rzetelną obsługę związaną z finansami. Do takich certyfikatów, o które można poprosić przy zatrudnianiu biura rachunkowego, należą na przykład:

 • Certyfikat Centrum Informacji Księgowej,
 • Licencja Ministra Finansów (wydawana do 2014 roku),
 • potwierdzenia szkoleń i kursów księgowych,
 • dyplom ukończenia studiów związanych z daną dziedziną. 

Zadania biura rachunkowego

Wiedząc już, że w biurze rachunkowym powinny pracować doświadczone osoby, które dysponują odpowiednią wiedzą branżową oraz biorąc pod uwagę fakt, że najlepiej decydować się na usługi, zapewniające kompleksową opiekę finansową, warto również dowiedzieć się, jakie są główne zadania zatrudnianych osób. Im większą pomoc może zapewnić biuro rachunkowe, tym lepsza wygoda dla przedsiębiorcy, który zyskuje znacznie więcej czasu na rozwój innych obszarów swojej firmy. 

Rejestrowanie firmy w urzędach

Procedura związana z zakładaniem firmy może być bardzo czasochłonna, zwłaszcza dla osób, które pierwszy raz decydują się na prowadzenie własnego biznesu. Aby uniknąć wszelkich błędów związanych z wypełnianiem odpowiednich wniosków, najlepiej jest zlecić to specjalistom. Biuro rachunkowe wypełnia za przedsiębiorcę wszystkie niezbędne dokumenty oraz podpowiada, w jakie miejsca je dostarczyć. Niektóre biura rachunkowe oferują również reprezentację w urzędach, co jeszcze bardziej odciąża przedsiębiorcę.  

Obsługa księgowa

Każde dobrze działające biuro rachunkowe gwarantuje całkowitą obsługę księgową dowolnych branż. Odciąża to od obowiązku samodzielnego rozliczania podatków, które może wydawać się skomplikowane zarówno dla początkujących przedsiębiorców, jak i tych bardziej doświadczonych. W zakres obsługi księgowej może wchodzić uproszczona księgowość, obejmująca takie działania, jak prowadzenie Podatkowej Księgi Przychodów i Dochodów czy opłacanie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. 

Księgowość spółek

Niektóre biura rachunkowe oferują nie tylko obsługę księgową osobom, prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą, ale również tym, którzy zdecydowali się na założenie spółki. W tym przypadku w grę wchodzi zazwyczaj tzw. pełna księgowość. Jest ona związana z prowadzeniem ksiąg handlowych, obowiązkowych np. dla spółek z ograniczoną odpowiedzialnością czy spółek komandytowo-akcyjnych oraz dla tych przedsiębiorstw, w których przychody w skali roku wynoszą minimum 2 000 000 złotych.  

Doradztwo biznesowe

Biuro rachunkowe może być przydatne nie tylko podczas rozpoczynania przygody z biznesem, ale również na każdym kolejnym kroku rozwijania skrzydeł w firmie. Warto liczyć na profesjonalne wsparcie księgowe i biznesowe, a podczas podejmowania decyzji zarówno tych mniejszych, jak i większych podpierać się rzetelną wiedzą. Dzięki temu unika się wielu błędów, prowadzących nawet do upadku przedsiębiorstwa. Tego rodzaju usługa jest przeznaczona dla wszystkich, którzy chcą podejmować odpowiednie decyzje na każdym etapie prowadzenia biznesu. 

Rozliczanie kadr i płac

Zatrudnienie nowego pracownika w firmie nie należy do najłatwiejszych zadań. Często kojarzy się ono jedynie z przeprowadzeniem rozmowy kwalifikacyjnej i podjęciem decyzji o przyjęciu do pracy. Niesie to jednak za sobą również inne obowiązki związane z rejestracją w urzędzie nowej osoby w firmie. Przedsiębiorcy, którzy nie działają w firmie samodzielnie muszą również pamiętać między innymi o:

 • prowadzeniu kompetentnych akt osobowych pracownika,
 • rejestracji badań lekarskich, szkoleń BHP,
 • wykonywaniu list płac,
 • rozliczaniu składek ZUS,
 • obliczaniu podatku,
 • sporządzaniu umów,
 • prowadzeniu kalendarza pracowniczego (związanego z urlopami),
 • ewentualnym tworzeniu dokumentów rozwiązania stosunku pracy.

Jest to całkiem spora odpowiedzialność, dlatego warto zlecić te działania profesjonalnym księgowym, którzy zajmują się obsługą kadrowo-płacową. To znaczne ułatwienie i odciążenie pracodawcy. 

Wirtualne biuro 

Niektóre biura rachunkowe posiadają opcję założenia tzw. wirtualnego biura. Jest to świetna usługa dla wszystkich osób pracujących zdalnie, które nie chcą rejestrować firmy na swoje prywatne miejsce zamieszkania. Wirtualne biuro to możliwość otrzymania adresu, będącego jednocześnie miejscem zameldowania firmy, jak i odbierania poczty przychodzącej. Dzięki temu zyskuje się:

 • atrakcyjne dane, które można umieszczać na stronie internetowej czy wizytówkach,
 • przestrzeń do archiwalnego przechowywania korespondencji. 

Biuro rachunkowe – czy się opłaca?

Ceny usług oferowanych przez biura rachunkowe są uzależnione przede wszystkim od tego, jaka forma pomocy będzie potrzebna w firmie. Znaczenie ma też poziom wykształcenia księgowych oraz liczba ukończonych przez nich szkoleń. Im bardziej doświadczeni specjaliści, tym większe ceny. Należy jednak pamiętać, że chodzi tu o pomoc związaną z finansami. Rzetelne prowadzenie księgowości oraz kompetentne doradztwo biznesowe mają ogromny wpływ na prosperowanie przedsiębiorstwa. Drobny błąd może skutkować dużymi kosztami, dlatego lepiej od razu zabezpieczyć się przed wszelkimi nieścisłościami i zdecydować się na możliwie jak najlepsze i profesjonalne biuro rachunkowe.  

Biuro rachunkowe czy księgowa?

Każda osoba, której chce się przekazać swoje prywatne finanse lub obsługę księgową firmy powinna:

 • posiadać odpowiednie wykształcenie,
 • dysponować właściwym doświadczeniem,
 • gwarantować ochronę danych personalnych,
 • zapewniać ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (chyba że zajmuje się jedynie prowadzeniem księgi przychodów i rozchodów lub pomaganiu w wypełnianiu zadań i deklaracji),
 • działać zgodnie z systemem prawnym,
 • oferować ceny adekwatne do jakości usług. 

Biuro rachunkowe zatrudnia nie tylko księgowych, ale również specjalistów z innych dziedzin, których pomoc może okazać się niezbędna w dalszym etapie prowadzenia firmy. Mając do wyboru usługi oferowane przez biuro rachunkowe lub jedną księgową, to warto pamiętać, że opcja pierwsza pozwala na nieco szersze podejście do sprawy. 

Skontaktuj się z nami

Aby nawiązać współpracę zostaw nam swój numer telefonu lub adres e-mail.

Zaznacz co Cię interesuje, a my skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.

Rozbudowany z wyborem
WOEM