Elektroniczne L4 – co warto wiedzieć? - Biuro Rachunkowe M&B Wrocław

Elektroniczne L4 – co warto wiedzieć?

Z powodu przeziębienia nie możesz się pojawić w pracy i zastanawiasz się, czy istnieje inny niż tradycyjny sposób na doręczenie zwolnienia do pracodawcy? Elektroniczne L4 może być rozwiązaniem dla Ciebie. Dowiedz się, czym ono dokładnie jest, komu można je wystawić i w jaki sposób się to robi. 

Zwolnienie elektroniczne – czym dokładnie jest?

E-zwolnienie to dokument, który jest wydawany pracownikowi przez lekarza w momencie, gdy z powodu choroby bądź urazu nie jest on w stanie wykonywać obowiązków pracowniczych. Jest to elektroniczny odpowiednik tradycyjnego zwolnienia lekarskiego. Zaświadczenie jest obowiązkowe w przypadku chęci uzyskania zasiłku chorobowego. Ze zwolnień elektronicznych L4 mogą korzystać wszystkie osoby będące zatrudnione na umowie o pracę oraz zlecenie (w drugim przypadku, tylko jeśli dobrowolnie opłacają ubezpieczenie chorobowe). Możliwość wystawiania elektronicznych zwolnień lekarskich obowiązuje już od 2015 roku. Ich wprowadzenie miało na celu kilka kwestii, a przede wszystkim:

  • ograniczenie obowiązku wychodzenia z domu w trakcie choroby,
  • zmniejszenie formalności i dokumentacji papierowej,
  • usprawnienie przepływu informacji,
  • ułatwienie i usprawnienie kontroli przez ZUS,
  • ułatwienie szybszej i łatwiejszej komunikacji pomiędzy organem, pracownikiem i pracodawcą. 

Obecnie nie ma więc konieczności dostarczania do pracodawcy zwolnienia w ciągu 7 dni od jego wystawienia. E-zaświadczenie trafia bowiem do nich poprzez internetową platformę. 

Kto może wystawić elektroniczne L4?

Elektroniczne L4 może zostać wystawione przez lekarza każdej specjalności. Co więcej, może go sporządzić również asystent medyczny. Specjaliści mają dostęp do informacji, które gromadzone są na kontach ubezpieczonych i płatników składek. Jest to niezbędne w celu wystawienia zaświadczenia o niezdolności do pracy z powodu choroby, a także w przypadku chęci opieki nad członkiem rodziny. Należy pamiętać, że zasiłek chorobowy wynosi 80% podstawy pensji. Istnieje pięć sytuacji, gdzie wypłacane jest 100% takiego wynagrodzenia:

  • ciąża,
  • wypadek przy pracy,
  • choroba zawodowa,
  • konieczność poddania się niezbędnych badaniom,
  • zabieg pobrania komórek, tkanek, narządów.  

Elektroniczne zwolnienie – jak jest wystawiane? 

Zaświadczenie elektroniczne wystawia się w postaci dokumentu elektronicznego, a odbywa się to z wykorzystaniem specjalnego kwalifikowanego certyfikatu lub profilu zaufanego ePUAP. O sporządzeniu elektronicznego L4 informacje uzyskuje zarówno ZUS, jak i pracodawca. Dokument przesyłany jest do nich w formie elektronicznej. Takie L4 wystawione online jest traktowane dokładnie tak samo, jak jego tradycyjna wersja. Ssfałszowanie elektronicznego zwolnienia jest natomiast znacznie trudniejsza, dlatego nadużycia tego rodzaju się zmniejszyły od momentu wprowadzania tak innowacyjnego rozwiązania. Każdy pracodawca uprawniony jest między innymi do wnioskowania do ZUS o kontrolę należytości i prawidłowości wystawienia zwolnienia. Aby było to możliwe, ma on obowiązek założenia tzw. profilu informacyjnego. 

Czy można otrzymać e-zwolnienie lekarskie wstecz? 

Pierwszy dzień zwolnienia pracownika z obowiązku wykonywania jego pracy jest w dniu badania lekarskiego. W przypadku e-zwolnienia jest to zazwyczaj wizyta online, zdarza się jednak, że spotkanie ma również postać tradycyjną. 

Niekiedy osoba chora nie ma możliwości stawienia się u lekarza w momencie pojawienia się objawów i nie idzie do pracy, korzystając z prawa do urlopu wypoczynkowego. Podkreśla się, iż jeśli lekarz stwierdzi, że choroba zaistniała już w tamtym momencie, istnieje możliwość wystawienia e-zwolnienia na 3 dni wstecz. Zwolnienie L4 wstecz na dłuższy okres niż ten może wystawić wyłącznie lekarz psychiatra. 

Elektroniczne zwolnienie L4 – jakie są obowiązki pracodawcy? 

Jak wspomniano wcześniej, aby pracodawca miał dostęp do elektronicznych zwolnień lekarskich pracowników, jest on zobowiązany do założenia specjalnego profilu informacyjnego. Powstaje on dla osoby fizycznej i jest bezpłatny. Proces jego zakładania jest w pełni internetowy i odbywa się za pomocą systemu udostępnionego przez ZUS o nazwie Platforma Usług Elektronicznych. Aby to zrobić, płatnik musi również posiadać profil zaufany. W przypadku pracodawców zatrudniających mniej niż 5 pracowników wyżej opisane czynności są dobrowolne. Jeśli nie wyrażą oni takiej chęci, to po otrzymaniu zaświadczenia, wydruk elektronicznego zwolnienia będzie musiał zostać dostarczony do nich przez pracownika w ciągu 7 dni. Jeśli firma zatrudnia więcej osób, to założenie profilu informacyjnego jest czynnością obowiązkową. 

Zwolnienia elektroniczne to duże ułatwienie zarówno dla pracowników, pracodawców, jak i urzędników w ZUS. Jest to wygodna i komfortowa forma zapewniająca o konieczności przejścia na urlop chorobowy, która traktowana jest dokładnie tak samo, jak tradycyjne zwolnienie.

Skontaktuj się z nami

Aby nawiązać współpracę zostaw nam swój numer telefonu lub adres e-mail.

Zaznacz co Cię interesuje, a my skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.

Rozbudowany z wyborem
WOEM