Rozliczanie podatku dochodowego – najczęstsze błędy. PIT 2021/2022 - Biuro Rachunkowe M&B Wrocław

Rozliczanie podatku dochodowego – najczęstsze błędy. PIT 2021/2022

Zastanawiasz się, jak powinno przebiegać rozliczanie podatku dochodowego? Zależy Ci na poprawnym wypełnieniu dokumentów? Sprawdź, jakie są najczęściej popełniane błędy w trakcie rozliczania podatku dochodowego i dowiedz się, jak ich uniknąć.

Jakie nastąpią zmiany sposobu rozliczeń podatku dochodowego?

Początek nowego roku to dla wszystkich osób uzyskujących różnego rodzaju środki dochodowe czas rozliczania podatku dochodowego. Wiążę się to z wypełnianiem przez pracodawców PIT-11, a także formularzy głównych, obowiązkowych dla podatników. Osoba zatrudniająca jest zobowiązana wręczyć dokument pracownikowi z ostatnim dniem lutego, ten z kolei musi rozliczyć się z osiągniętych przychodów do 30 kwietnia.

PIT 2021/2022 – jak nie popełnić błędów?

Przed rozpoczęciem wypełniania wniosków warto dokładnie zapoznać się z obowiązującymi zasadami. Należy pamiętać, że mogą one się nieco różnić od tych, które miały miejsce w zeszłym roku rozliczeniowym. Dobrze jest zapoznać się z obecnymi przepisami, korzystając z profesjonalnej wiedzy doświadczonych księgowych. Są oni bowiem na bieżąco przygotowywani i szkoleni z zakresu zmieniającego się prawa podatkowego, co pozwala na uzyskanie rzetelnej pomocy w zakresie aktualnych przepisów. Zmiana sposobu rozliczeń podatków dochodowych w PIT 2021/2022 może dotyczyć między innymi: 

  • ulg abolicyjnych dla pracujących za granicą,
  • ulg dla młodych,
  • pobierania podatków z tytułu usług niematerialnych,
  • wprowadzania nowych kategorii (np. spółki nieruchomościowe),
  • powstawania lub likwidowania ulg (np. brak wprowadzenia w życie ulgi na zamieszkanie),
  • metod odliczania strat,
  • strategii podatkowych dla dużych podatników,
  • zasad rozliczania ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych,
  • wprowadzania podatków dla nowych grup społecznościowych (np. podatek od sklepów wielkopowierzchniowych),
  • wprowadzenia kosztu ostatecznej daniny cukrowej,
  • przesunięcia terminów opłacania zaliczek za osoby zatrudnione.

Jak rozliczyć podatek? 

Przed spełnieniem obowiązku, jakim jest rozliczenie PIT-37 lub PIT-38 warto się odpowiednio przygotować. Dzięki solidnej weryfikacji tego, jak obliczyć podatek i sięgnięcia po profesjonalną wiedzę, można ominąć ryzyko popełnienia błędu. To z kolei zwalnia od składania dodatkowych formularzy, czy nawet płacenia kar finansowych.

Na samym początku warto przypomnieć sobie, jaki rodzaj rozliczania podatkowego został wybrany. Termin rozliczania opodatkowania na zasadach ogólnych czy liniowych różni się na przykład od daty rozliczania PIT w przypadku ryczałtu ewidencjonowanego. Wiedząc już, którą deklarację wybrać, dobrze jest zastanowić się nad innymi, równie ważnymi kwestiami związanymi z rozliczaniem PIT-37, PIT-36 czy pozostałymi deklaracjami. Niemałe znaczenie mają na przykład:

  • rodzaj wybranego załącznika (np. PIT B, PIT D, PIT O, PIT Z itd.),
  • sposób złożenia deklaracji,
  • wybrana metoda opodatkowania (np. indywidualnie, z małżonkiem, z dzieckiem itd.),
  • liczba źródeł przychodów oraz ich rodzaj,
  • możliwość skorzystania z ulg i odliczeń (np. ulga dla młodych, ulga prorodzinna, ulga internetowa, darowizny itd.).

PIT 2021 – najczęstsze błędy podczas rozliczania PIT w zeszłym roku

Zdarza się, że podatnicy popełniają wiele błędów w trakcie rozliczania podatków dochodowych. Zazwyczaj wynikają one z niewiedzy lub nieuwagi. Niepoprawne uzupełnienie dokumentów prowadzi do tego, że podatnik jest zobowiązany do odwiedzenia Urzędu Skarbowego w celu wyjaśnienia pomyłek oraz naniesienia odpowiednich poprawek. Warto zapoznać się z najczęściej popełnianymi błędami podczas rozliczania PIT i zwrócić szczególną uwagę na te aspekty. 

Błędny formularz do rozliczania PIT – PIT-37, PIT-36 i PIT-11 

Przed rozpoczęciem wypełniania formularza rozliczającego PIT, należy upewnić się, że posiada się dobry dokument. Musi on być ogłoszony przez Ministerstwo Finansów. Aktualną listę formularzy można znaleźć na jego oficjalnej stronie bądź w Urzędzie Skarbowym. 

Niezaktualizowana wiedza, jak obliczyć podatek dochodowy

Dobrze jest odświeżyć swoją wiedzę w zakresie rozliczania PIT, a zwłaszcza obliczania podatku. Należy dowiedzieć się, jaki próg podatkowy obowiązuje w danym przypadku oraz pamiętać o wszystkich ewentualnych dodatkowych przeliczeniach. 

Nieuprawnione rozliczenie PIT z małżonkiem 

W przypadku podatników rozliczających się z partnerem należy pamiętać o tym, aby zachować odpowiednią kolejność podawania informacji dotyczących małżonków. Należy także wiedzieć, że aby skorzystać z takiej możliwości bądź możliwości rozliczania się jako osoba samotnie wychowująca dziecko, należy spełnić odpowiednie warunki. 

Brak celu rozliczenia podatku dochodowego

W formularzu można znaleźć rubrykę zawierającą informację o celu składanego dokumentu. W przypadku składania pierwszego podania w danym roku podatkowym należy zaznaczyć krzyżyk “złożenie zeznania”, jeśli jednak jest to korekta poprzedniego dokumentu, należy równolegle zaznaczyć opcję “korekta zeznania”. 

Nieprawidłowo naniesione dane

W przypadku wypełniania formularza należy pamiętać o tym, aby poprawnie uzupełnić każdą jego rubrykę. Bardzo często zdarzają się błędy literowe, które tak samo, jak każde inne, należy poprawić w dokumencie korekcyjnym. Dobrze jest prześledzić PIT dwu lub nawet trzykrotnie w celu upewnienia się, że wszystko zostało poprawnie uzupełnione. 

Brak załączników do rozliczeń podatku dochodowego

Będąc przedsiębiorcą, niezależnie od ilości uzyskiwanych przychodów, do formularza PIT należy złożyć jednocześnie załącznik PIT/B. Obowiązkowe jest również dostarczenie dodatkowych dokumentów w przypadku innych, wyjątkowych sytuacji. Jedną z nich może być chęć skorzystania z ulgi mieszkaniowej w przypadku małżeństwa rozliczającego się wspólnie. 

Niezłożenie podpisu

Niektóre dokumenty nie posiadają końcowego podpisu. Trzeba jednak pamiętać, że jest to element niezbędny przy składaniu każdego rodzaju formularzy. Podatnik musi pamiętać o złożeniu swojego podpisu, w innym przypadku PIT nie wywoła żadnych skutków prawnych. 

Nieodpowiednie miejsce złożenia rozliczenia PIT oraz błędnie podany adres podatnika

Podczas wypełniania dokumentu PIT obowiązkowe jest wskazanie adresu zamieszkania. Należy pamiętać, aby był on aktualny. Niezwykle ważne jest również miejsce złożenia rozliczenia podatku dochodowego. Dokument należy bowiem dostarczyć do prawidłowego Urzędu Skarbowego. Możliwe jest również złożenie deklaracji drogą internetową. W takim przypadku warto sprawdzać status dokumentu oraz pobrać tzw. Urzędowe Poświadczenie Odbioru, które wskazuje na to, że zeznanie zostało przyjęte i nie wymaga poprawek. 

Skontaktuj się z nami

Aby nawiązać współpracę zostaw nam swój numer telefonu lub adres e-mail.

Zaznacz co Cię interesuje, a my skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.

Rozbudowany z wyborem
WOEM