Jak dodać rachunek bankowy na białą listę? - Biuro Rachunkowe M&B Wrocław

Jak dodać rachunek bankowy na białą listę?

Chcesz dodać rachunek bankowy na tzw. białą listę i nie wiesz, jak to zrobić? Zależy Ci na zweryfikowaniu kontrahentów, jednak niektórych rachunków nie ma w ów wykazie podatników VAT? Poznaj wszelkie niezbędne informacje dotyczące białej listy i sprawdź, jak dodać na nią rachunek bankowy. 

Biała lista podatników VAT – czym jest? 

Do najczęściej stosowanych praktyk grup przestępczych na tle budżetowym należą karuzele VAT, tworzenie fikcyjnych faktur, a także wszelkiego rodzaju wyłudzenia. Ze względu na nie, straty budżetowe rosną z dnia na dzień. W ostatnim czasie państwo podjęło kilka działań mających na celu zmniejszenie tego rodzaju działań. Wśród nich znajdują się różnego rodzaju przepisy karne, a także możliwość weryfikacji płatności i transakcji, który umożliwia tzw. biała lista podatników VAT. Jest to inaczej wykaz podmiotów zarejestrowanych lub niezarejestrowanych oraz wykreślonych i przywróconych jako podatnicy VAT. Spis jest dostępny na oficjalnej stronie Ministerstwa Finansów i funkcjonuje od września 2019 roku.

Do czego służy biała lista podatników VAT? 

Jak wspomniano wcześniej, głównym celem stworzenia białej listy podatników VAT było ograniczenie do minimum działań przestępczych na tle finansowym. Dzięki dokładnie tworzonemu wykazowi podatników firmy mogą skutecznie i w bardzo szybki sposób weryfikować swoich kontrahentów. Taka lista umożliwia bowiem między innymi: 

  • weryfikację rachunków bankowych kontrahenta,
  • sprawdzenie statusu podatnika VAT,
  • uzyskanie informacji na temat nazwy firmy, danych jej właściciela,
  • pozyskanie danych dotyczących działalności kontrahenta, 
  • sprawdzenie, z jakiego powodu odmówiono rejestracji lub wykreślono z rejestracji podatnika VAT,
  • potwierdzenie numeru rachunku bankowego. 

Na białej liście podatników dostępne są również informacje, które uwzględniają numery rachunków rozliczeniowych w banku lub imiennych rachunków, których dana firma jest członkiem. 

Rachunki bankowe a lista podatników VAT 

W wykazie podatników VAT każdy przedsiębiorca ma dostęp do numerów firmowych rachunków bankowych, a więc rachunków rozliczeniowych. Dzięki temu można mieć pewność, że transakcja zostanie przelana na legalne i prawdziwe konto kontrahenta. Numery publikowane są tylko dla czynnych podatników VAT lub tych, którzy zostali przywróceni na białą listę. 

Rachunki są automatycznie pobierane z Krajowej Administracji Skarbowej tuż po potwierdzeniu w STIR (System Teleinformatyczny Izby Rozliczeniowej). Są to więc dokładnie te same numery, które dany przedsiębiorca podaje w trakcie rejestracji firmy do urzędu skarbowego lub przy zakładaniu konta firmowego w swoim banku. 

Jak dodać rachunek bankowy na białą listę? 

Jak wspomniano wcześniej, rachunek bankowy, który wpływa na białą listę, jest automatycznie pobierany z rejestru w CEIDG. Aby zgłosić tam swoje numery, należy zmienić dane we wpisie poprzez dodanie:

  • numeru rachunku,
  • imienia i nazwiska posiadacza rachunku,
  • typu rachunku np. firmowy, osobisty,
  • kraju siedziby banku,
  • pełnej nazwy banku.

Wszystkie te opcje można zaznaczyć, wchodząc w edycję wpisu w CEIDG na stronie internetowej https://www.biznes.gov.pl/. Można to zrobić również w formie stacjonarnej, udając się do urzędu skarbowego właściwego dla siedziby danej firmy.

Warto wiedzieć, że istnieje możliwość dodania większej liczby rachunków. 

Rachunek nie znajduje się na białej liście – co zrobić? 

Nie każdy podatnik może pozwolić sobie na dodanie rachunku na białą listę VAT. Przed dodaniem danych umożliwiającym przelewy bankowe, należy upewnić się, że posiadany numer jest rachunkiem rozliczeniowym dla danej działalności gospodarczej. Warto potwierdzić tę informację w banku. 

Należy również pamiętać o tym, aby zgłosić rachunek firmowy do urzędu skarbowego. Jeśli mimo tego, nie pojawia się on na białej liście, konieczne jest upewnienie się o zatwierdzeniu rachunku przez STIR. W tym celu także trzeba udać się do banku. Podkreśla się, że nawet jeśli w wykazie podatników VAT znajdą się niektóre dane, to informacji o rachunku rozliczeniowym nie ma możliwości umieszczenia, gdy:

  • podatnik nie jest zarejestrowany do VAT (dotyczy również osób, które nie rejestrowały się z powodu małych obrotów),
  • podatnikowi odmówiono rejestracji z obiektywnych przyczyn,
  • podatnik został wykreślony z wykazu.

Przelew na rachunek spoza białej listy – jakie są konsekwencje? 

Każdy przedsiębiorca powinien zadbać o to, aby jego rachunek firmowy znalazł się na białej liście. Istotne jest również przelewanie kwot partnerom biznesowym wyłącznie na dane podane w wykazie. Jeśli kontrahent otrzyma kwotę większą niż 15 tysięcy złotych na inne konto bankowe, to podatnik nie będzie miał możliwości zaliczenia tej kwoty do kosztów uzyskania przychodu. Istnieje także ryzyko, że poniesie się tzw. odpowiedzialność solidarną za zaległości podatkowe, w momencie, gdy kontrahent nie zapłaci należnego VAT od transakcji. Dobrze jest więc pamiętać o tym, by każdego ewentualnego partnera biznesowego sprawdzić na liście podatników VAT, a także upewnić się, że rachunek podany na fakturze jest zgodny z tym, który widoczny jest w wykazie.

Skontaktuj się z nami

Aby nawiązać współpracę zostaw nam swój numer telefonu lub adres e-mail.

Zaznacz co Cię interesuje, a my skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.

Rozbudowany z wyborem
WOEM