Jednoosobowa działalność gospodarcza – co należy wiedzieć? - Biuro Rachunkowe M&B Wrocław

Jednoosobowa działalność gospodarcza – co należy wiedzieć?

Rozważasz założenie jednoosobowej działalności gospodarczej i zastanawiasz się, w jaki sposób się do tego przygotować? Poznaj wady i zalety posiadania własnej firmy oraz sprawdź, co warto wiedzieć w trakcie jej prowadzenia.

Czym jest jednoosobowa działalność gospodarcza?

Aby założyć firmę jednoosobową, należy przede wszystkim zapoznać się z jej prawną definicją. Prowadzenie własnego przedsiębiorstwa wiążę się bowiem z podejmowaniem wielu trudnych i strategicznych decyzji, które zazwyczaj wymagają sporej odwagi. Przed ostatecznym złożeniem wniosku do urzędu, potwierdzającego istnienie firmy, należy dokładnie to rozważyć. Przemyślane działanie pozwoli na uniknięcie wielu błędów, w tym być może oszczędzi konieczności likwidacji przedsiębiorstwa. 

Jednoosobowa działalność gospodarcza definiowana jest jako zorganizowana działalność, mająca na celu zarobek. Musi być ona wykonywana we własnym imieniu w sposób ciągły. Firma taka powinna:

  • mieć charakter zorganizowany,
  • być nastawiona na zysk,
  • zmierzać do określonych celów w sposób ciągły.

Właściciel jest odpowiedzialny za ponoszone decyzje na przestrzeni prowadzenia firmy i odpowiada za wynikające bezpośrednio z tym ryzyko. 

Jak założyć jednoosobową firmę?

Każda działalność gospodarcza, która chce funkcjonować na legalnych zasadach, powinna zostać zarejestrowana w odpowiednim urzędzie. Zakładanie firmy należy rozpocząć od wypełnienia wniosku CEIDG-1, który znajduje się na stronie ministerstwa bądź e-PUAP. Po uzupełnieniu dokumentu należy go dostarczyć w odpowiednie miejsce. Można zrobić to na cztery sposoby:

  • osobiście w urzędzie miasta lub gminy,
  • listem poleconym (z koniecznością potwierdzenia notarialnego),
  • internetowo z użyciem podpisu kwalifikowanego,
  • elektronicznie bez wykorzystania bezpiecznego podpisu kwalifikowanego e-PUAP.

To, co może być zachęceniem do założenia jednoosobowej działalności gospodarczej, jest fakt, że jej rejestracja jest całkowicie bezpłatna. W przypadkach świadczenia niektórych usług ustawa obejmująca przepisy dot. jednoosobowych działalności wymaga uzyskania dodatkowych licencji. Są to dziedziny, które biorą pod uwagę bezpieczeństwo społeczne. Posiadanie konta firmowego nie jest obowiązkowe, warto jednak to rozważyć, ponieważ wiążą się z nim różnego rodzaju przywileje, dedykowane wyłącznie firmom (np. darmowy terminal płatniczy, negocjowanie kursów walut). 

Kiedy nie trzeba rejestrować działalności?

Istnieją przypadki, w których rejestracja działalności gospodarczej nie jest obowiązkowa. Dzieje się to w momencie, gdy:

  • przedsiębiorca nie prowadził innej działalności gospodarczej w okresie poprzedzających 60 miesięcy,
  • przychody firmy nie przekraczają w żadnym miesiącu 50% kwoty wynagrodzenia minimalnego (w roku 2022 jest to 1505 złotych).

Właściciel firmy niezarejestrowanej posiada wiele przywilejów. Wśród nich najczęściej wymienia się fakt braku konieczności płacenia zaliczek na podatek oraz składek w ZUS. Zakładanie firmy zobowiązuje również do prowadzenia księgowości, w przypadku działalności niezarejestrowanej może być to uproszczona ewidencja sprzedaży. 

Jakie wady i zalety wiążą się z prowadzeniem jednoosobowej firmy?

Prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej posiada zarówno swoje wady, jak i zalety. Ten rodzaj prowadzenia firmy nie sprawdzi się u każdego. 

Jednoosobowa działalność gospodarcza – jakie są zalety?

Do największych zalet posiadania własnej firmy jest możliwość podejmowania samodzielnych decyzji. Taka niezależność jest znacznym ułatwieniem podczas wykonywania swojej pracy, a także decydowaniu o losach firmy. Należy również wspomnieć, że posiadanie prywatnego przedsiębiorstwa to idealne rozwiązanie dla osób, chcących pracować na własny rachunek. Nie jest bowiem obowiązkowe wpłacenie określonego kapitału czy założenie firmowego konta. Możliwość decydowania i wybierania najkorzystniejszych form funkcjonowania przedsiębiorstwa to kolejna zaleta, dla której wiele osób decyduje się na założenie jednoosobowej firmy. Do innych pozytywów zalicza się niskie koszty obsługi księgowej, elastyczność w otwieraniu, zawieszaniu oraz likwidowaniu firm.

Jednoosobowa działalność gospodarcza – jakie są wady?

Warto pamiętać, że poza wieloma zaletami związanymi z niezależnością prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej, wiąże się z tym spora odpowiedzialność. Należy wiedzieć, że właściciel odpowiada całym majątkiem za wszelkiego rodzaju zobowiązania. Powinien on również posiadać podstawową znajomość obowiązujących przepisów, które dotyczą opodatkowania. Posiadanie jednoosobowej działalności gospodarczej wiążę się również z koniecznością odprowadzania do ZUS składek na ubezpieczenia.

O czym warto pamiętać w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej?

Prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą, należy mieć świadomość obowiązku odprowadzania podatków. Czynność ta jest możliwa na kilka sposobów, a to który z nich ostatecznie się wybierze, powinno być dostosowane do specyfiki przedsiębiorstwa. Do form opodatkowania zalicza się:

  • opodatkowanie na zasadach ogólnych,
  • podatek liniowy,
  • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Posiadanie jednoosobowej działalności gospodarczej to spora odpowiedzialność. Rzetelnie i odpowiednio prowadzone czynności mogą jednak znacznie przyczynić się do rozwoju firmy, a co za tym idzie wzrostu jej zysków.

Skontaktuj się z nami

Aby nawiązać współpracę zostaw nam swój numer telefonu lub adres e-mail.

Zaznacz co Cię interesuje, a my skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.

Rozbudowany z wyborem
WOEM