Kto może skorzystać z kwartalnego rozliczania podatku? - Biuro Rachunkowe M&B Wrocław

Kto może skorzystać z kwartalnego rozliczania podatku?

Każdy podatnik jest zobowiązany z rocznego rozliczenia. Jest to moment weryfikacji dochodów, ich podsumowania oraz rozliczenia się z fiskusem. Niektóre osoby mogą skorzystać z tzw. kwartalnego rozliczenia podatku. Dowiedz się, czym ono jest i sprawdź, czy jest to rozwiązanie dla Ciebie.

Czym jest kwartalne rozliczenie podatku dochodowego?

Założenie działalności gospodarczej, zwłaszcza na pierwszym etapie jej istnienia, wiąże się z szeregiem decyzji, jakie przedsiębiorca musi podjąć, aby firma działała prawidłowo. Wiele z nich rzutuje na to, w jaki sposób firma funkcjonuje w późniejszym czasie na rynku pod względem rzeczowym, jak i finansowym. Jedną z ważniejszych kwestii, o jakich należy zadecydować, jest sposób rozliczania podatków. Coraz częściej wybieraną opcją jest kwartalne rozliczanie podatku, które polega na wpłacaniu zaliczek do urzędu skarbowego w terminie do 20. dnia miesiąca upływającego po określonym kwartale. Najczęściej przypadają one na takie daty, jak:

  • I kwartał — 20 kwietnia,
  • II kwartał — 20 lipca,
  • III kwartał — 20 października,
  • IV kwartał — 20 stycznia.

Należy podkreślić, że nie każdy właściciel firmy ma możliwość skorzystania z takiego rozwiązania. Aby wprowadzić je w życie, przedsiębiorca musi spełniać określone warunki.

Kto może skorzystać z kwartalnego rozliczania podatku?

Zasady korzystania z kwartalnego rozliczania podatku określa ustawa o PIT, a konkretniej art. 44 ust 3g. Dokument podkreśla, że możliwość ta przysługuje tzw. małym podatnikom, a także osobom rozpoczynającym działalność gospodarczą. 

Warto wiedzieć, że małym podatnikiem jest każdy podatnik, którego przychód ze sprzedaży produktów lub usług w danym roku (wraz z kwotą VAT, jeśli jest ona brana pod uwagę) nie przekroczył wartości 2 000 000 euro (z przeliczeniem na walutę polską). Z kwartalnego rozliczania nie mogą jednak skorzystać ci, którzy w momencie założenia firmy podjęli decyzję o rejestracji do VAT. W takim przypadku są oni zobowiązani do odczekania okresu 12 miesięcy, a następnie złożenia formularza VAT-R. 

Kwartalne rozliczenie jest ograniczone dla podatników, którzy dokonują dostawy towarów określonych w art. 99 1-3a ustawy o VAT. 

Jakie płyną korzyści z kwartalnego rozliczenia podatku? 

Kwartalne rozliczenie podatku to coraz częściej wybierana przez przedsiębiorców opcja regulowania formalności z fiskusem. Niesie ona bowiem za sobą sporo korzyści, które szczególnie na początku prowadzenia działalności są znaczące dla utrzymania firmy. 

Wielu przedsiębiorców jest obarczona prowadzeniem szczegółowej dokumentacji na temat własnej działalności. Ma on również obowiązek kontrolowania finansów oraz dokonywania i otrzymywania prawidłowo wyliczonych przelewów. W przypadku kwartalnego rozliczania podatku właściciel firmy nie musi robić tego 12 razy w ciągu roku, a jednie 4. To znacznie odciąża go w pracy i pozwala skupić się na innych aspektach prowadzenia firmy. 

Rozliczanie kwartalne umożliwia zaoszczędzanie kwot, które mogą być przydatne na bieżące wydatki w firmie. Dzięki temu przedsiębiorca zyskuje dużą swobodę finansową i może dysponować pieniędzmi dokładnie tak, jak wymaga tego dana chwila. 

Rzadsze rozliczenia podatków są również korzystne w przypadku sytuacji, gdzie konieczne jest dokonanie korekty VAT. Skorygowanie faktur w tym momencie jest znacznie mniej uciążliwe. 

Jak wybrać rozliczenie kwartalne podatku?

Przedsiębiorca, który chce skorzystać z kwartalnego rozliczania podatku VAT, powinien zgłosić do już na samym początku powstawania działalności. Jeśli wcześniej jednak wybrał miesięczny okres rozliczeniowy, to zmiana jest możliwa cztery razy w roku. W takim przypadku wystarczy złożyć do urzędu aktualizację formularza VAT-R. Należy to zrobić najpóźniej do 25. dnia drugiego miesiąc kwartału, od którego ma być wprowadzone rozliczanie kwartalne. Zmiana formy rozliczania podatków nie jest skomplikowana. Przedsiębiorca powinien w szczególności wziąć pod uwagę terminy, które są określone ustawowo. Jeśli spełnia się odpowiednie warunki i można skorzystać z rozwiązania, jakim są kwartalne płatności, to warto to zrobić. Dzięki temu można zobaczyć, czy metoda ta jest korzystna dla firmy i czy przyniesie ona znacznie lepsze skutki niż jakakolwiek inna forma rozliczania się z fiskusem.

Skontaktuj się z nami

Aby nawiązać współpracę zostaw nam swój numer telefonu lub adres e-mail.

Zaznacz co Cię interesuje, a my skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.

Rozbudowany z wyborem
WOEM