Pakiet VAT e-commerce obowiązuje od początku lipca 2021 roku. Jest on związany z nowelizacją ustawy o podatku od towarów i usług. Dowiedz się, na czym dokładnie on polega i czy obowiązuje również w Twoim przedsiębiorstwie.
Pakiet VAT e-commerce – co to takiego?
Do końca czerwca 2021 roku obowiązywała tak zwana ustawa o podatku od towarów i usług. Jej nowelizację wdrożono w lipcu i nadano jej nazwę tzw. pakietu VAT dla e-commerce. Wprowadzenie go miało na celu przede wszystkim uszczelnienie przepisów, które obejmowały handel elektroniczny. Zanim ustawa zaczęła obowiązywać, sprzedawcy internetowi bardzo często nadużywali zwolnień VAT, znacznie zaniżając wartość przesyłek. Rząd argumentował nowelizację również tym, że ma ona na celu wyrównanie szans unijnych sprzedawców wobec tych, działających na rynku azjatyckich. Dokładne przepisy na temat pakietu można znaleźć w rozporządzeniu wykonawczym Rady (UE) 2019/2026.
Kogo dotyczy pakiet VAT e-commerce?
Pakiet VAT e-commerce dotyczy osób, które zajmują się świadczeniem usług w branży internetowej. Uściślając to są to przede wszystkim ci, którzy:
- wykonują usługi na rzecz podmiotów, którzy nie są podatnikami (osoby mieszkające poza Unią Europejską),
- zajmują się sprzedażą towarów na rzecz konsumentów w UE lub podmiotów nierozliczających WNT (Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów), a towary transportowane są między państwami UE lub z innego państwa do UE,
- prowadzą interfejsy elektroniczne np. platformy handlowe czy portale.
Pakiet VAT dla e-commerce dotyczy więc właścicieli sklepów internetowych sprzedających towary osobom znajdującym się zarówno na terenie Unii Europejskiej, jak i poza nią.
Co się zmieniło po wprowadzeniu VAT e-commerce?
Dzięki VAT OSS – procedury wprowadzonej wraz z VAT e-commerce, przedsiębiorcy mają umożliwione rozliczanie się za pomocą jednej, a nie tak jak wcześniej wielu, deklaracji ze sprzedaży. Możliwe jest również uwzględnienie stawki w krajach poszczególnych klientów. VAT odprowadzany jest w takim przypadku w euro.
VAT OSS – kto może skorzystać?
Korzystanie z VAT OSS jest całkowicie dobrowolne. Przekraczając limit sprzedaży, sprzedawca decyduje czy chce skorzystać z tej uproszczonej procedury, czy woli zarejestrować się do VAT w krajach europejskich, w których prowadzi sprzedaż. Należy jednak podkreślić, że decydując się na nowo wprowadzoną procedurę, trzeba korzystać z niej we wszystkich transakcjach, prowadzonych na rynku UE.
W jaki sposób skorzystać z procedury VAT OSS?
Aby skorzystać z nowoczesnej procedury VAT e-commerce należy dokonać zgłoszenia za pomocą specjalnego formularza dostępnego pod nazwą VIU-R. Należy zrobić to do końca miesiąca, następującego po każdym kolejnym kwartale. Można zrobić to poprzez Drugi Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście i wyłącznie internetowo. Przykładowo osoby, które zarejestrowały się 1 lipca 2021 roku, pierwszą deklarację musieli złożyć do końca października tego samego roku. W elektronicznej deklaracji należy podać takie informacje, jak:
- nazwa kraju konsumpcji,
- zastosowana stawkę VAT,
- kwota należnego VAT.
Chcąc wyliczyć należny podatek VAT, sprzedawca w przypadku przekroczenia progu sprzedaży powinien wystawić faktury z zagranicznymi stawkami VAT. Na rachunek urzędu wpłacona powinna zostać cała kwota podatku, zgodna z deklaracją. Podział kwoty pomiędzy poszczególne kraje jest obowiązkiem nie przedsiębiorcy, a urzędników.
VAT e-commerce – dlaczego warto skorzystać?
Przedsiębiorcy, którzy decydują się na VAT OSS zyskują wiele korzyści. Wśród nich wymienia się między innymi:
- możliwość składania tylko jednej deklaracji,
- ujednolicenie progu sprzedaży,
- oszczędność pieniędzy i czasu,
- dobrowolność (nie jest to konieczne i można zostać przy obowiązujących przepisach podatkowych w innych krajach UE).
Wiele osób decyduje się jednak na skorzystanie z nowych zasad, ponieważ jest to dla nich znaczne ułatwienie. Dzięki takiemu ułatwieniu, mogą oni skupić się na innych obowiązkach, wymagających ich uwagi.