Rozliczenie roczne PIT 2019-2020 – co można odliczyć od podatku? - Biuro Rachunkowe M&B Wrocław

Rozliczenie roczne PIT 2019-2020 – co można odliczyć od podatku?

Samodzielne rozliczanie zeznania podatkowego nie jest wcale prostym zadaniem! Z roku na rok pojawia się bowiem wiele zmian dotyczących ulg, z którymi warto być na bieżąco. Pomyłka w rozliczaniu tego typu dokumentów może nieść ze sobą spore konsekwencje. Warto zatem zapoznać się z wszelkimi uwagami, na temat rozliczenia rocznego PIT.

Rozliczenie roczne PIT 2019-2020

Rozliczenia roczne za ubiegły rok należało złożyć w okresie od 15 lutego do 30 kwietnia. Termin ten dotyczył zarówno deklaracji, które były składane w formie tradycyjnej, jak również tych składanych drogą elektroniczną. Co ważne, rozliczenie roczne PIT może być składane wspólnie z małżonkiem – deklarację taką należało złożyć nawet po ostatecznym terminie składania dokumentów (30 kwietnia 2020). W sytuacji zmiany takiej decyzji mogą jednak znacząco zmienić się zasady rozliczania ulg podatkowych – na przykład ulgi prorodzinnej.

Osoby, które nie złożą swojej deklaracji, a także nie zalogują się do odpowiedniego systemu, rozliczeni zostaną na podstawie wersji pierwotnej dokumentów, czyli takiej, która będzie wynikała z danych przekazanych za pośrednictwem pracodawców w PIT-11 oraz PIT-8C. 

Rozliczanie PIT tak, by wziąć pod uwagę wszelkie możliwe ulgi – a przede wszystkim prawidłowo je rozliczyć – nie jest wcale proste. W takiej sytuacji warto znaleźć profesjonalne biuro rachunkowe, które zajmie się takim skomplikowanym procesem. Szczególnie pomocna może być firma M&B Biuro Rachunkowe, które posiada ogromne doświadczenie w tej dziedzinie, zatem z pewnością będzie w stanie pomóc każdemu – zarówno przedsiębiorstwu, jak i klientowi indywidualnemu.

Co odliczamy od podatku? 

rozliczeniu rocznym PIT 2019-2020 pojawiły się aż trzy nowe możliwości odliczenia:

  • ulga dla osób poniżej 26. roku życia – osoby te mogą być całkowicie zwolnione z obowiązku odprowadzania podatku dochodowego przy sprzyjających warunkach. Ulga ta dotyczy tych, którzy posiadają własną umowę o pracę lub umowę zlecenie; z ulgi podatkowej nie mogą natomiast skorzystać osoby posiadające własną działalność gospodarczą bądź pracujący na umowę o dzieło;
  • ulga termomodernizacyjna – dotyczy osób, które posiadają własny dom jednorodzinny. Odliczyć od podatku można na przykład zakupy materiałów budowlanych bądź cały koszt usługi termomodernizacyjnej. Limit takiego odliczenia wynosi aż pięćdziesiąt trzy tysiące;
  • odliczenia darowizny edukacyjnej – z tej ulgi mogą skorzystać jedynie osoby prowadzące własną działalność gospodarczą, które wspierają swoimi funduszami placówki edukacyjne oraz zawodowe.

 Jeśli chodzi o ulgi, które wciąż funkcjonują, to jedną z najczęściej wybieranym odliczaniem w 2020 roku jest ulga rodzinna na dzieci. Odliczać od podatku można także składki zdrowotne i emerytalne – oczywiście po spełnieniu konkretnych warunków. Do tego dochodzi również ulga na rozwój i badania, która może wynosić aż sto pięćdziesiąt procent kosztów. Wciąż obowiązuje również ulga na Internet, z której niestety można korzystać jedynie przez dwa lata – od dochodu można odliczyć do siedmiuset sześćdziesięciu złotych.  Na rozliczenie podatków w 2020 roku było nieco więcej czasu – więcej osób skorzystało z pewnością z elektronicznej formy składania takiego rozliczenia, z uwagi na obowiązujący lockdown. W 2021 rozliczenie roczne będzie wyglądało nieco inaczej. Zwiększą się bowiem kwoty limitu – na przykład z tytułu zapomogi z funduszu zakładowej organizacji związkowej. Zmianie ulegną również świadczenia do zakładu pracy na rzecz emerytów oraz członków rodzin zmarłych pracowników.    

Skontaktuj się z nami

Aby nawiązać współpracę zostaw nam swój numer telefonu lub adres e-mail.

Zaznacz co Cię interesuje, a my skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.

Rozbudowany z wyborem
WOEM