Działalność nierejestrowana – na czym polega i jak ją założyć? - Biuro Rachunkowe M&B Wrocław

Działalność nierejestrowana – na czym polega i jak ją założyć?

W polskim prawie przedsiębiorczym istnieje pojęcie działalności nierejestrowanej. Definicja została wprowadzona w 2018 roku i obowiązuje do dnia dzisiejszego. Sprawdź, czym dokładnie jest działalność nierejestrowana oraz jaki rodzaj przedsiębiorstwa się do niej zalicza.

Działalność nierejestrowana – czym jest?

Prawo przedsiębiorcze posiada trzy punkty określające działalność nierejestrowaną. Definicję można znaleźć w Ustawie Prawa przedsiębiorców, która jest częścią Konstytucji Biznesu. Artykuł 5. dokumentu reguluje pojęcie działalności nierejestrowanej i podkreśla, że można o niej mówić, gdy spełniony jest jeden z poniższych punktów: 

  • przychód nie przekracza 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia w żadnym miesiącu,
  • działalność nie wymaga posiadania koncesji, licencji i pozwolenia,
  • nie są prowadzone żadnego rodzaju działania w przeciągu 60 miesięcy.  

Warto podkreślić, że pierwsza definicja ulega zmianie niemal każdego roku, wraz ze zmianą minimalnej kwoty wynagrodzenia. Na rok 2022 jest to 3010 zł brutto, a więc limit dla nierejestrowanej działalności wynosi połowę z tego, czyli 1505 zł. 

Wniosek CEIDG-1 a działalność nierejestrowana

Działalność nierejestrowana, jak sama nazwa wskazuje, nie wymaga składania deklaracji związanej z rejestracją przedsiębiorstwa w urzędzie. Należy jednak pamiętać, że w trakcie jej prowadzenia nie można złamać zasady na podstawie której możliwe jest posiadanie działalności nierejestrowanej. W przypadku, gdy przychód w firmie wyniesie więcej niż minimalne wynagrodzenie, obowiązkiem przedsiębiorcy jest złożenie w CEIDG wniosku rejestracyjnego do 7 dni od dnia przekroczenia limitu. 

Podatek dochodowy z działalności nierejestrowanej

Brak obowiązku rejestracyjnego zwalnia z odprowadzania składek do ZUS. Dotyczy to zarówno naliczeń społecznych, jak i zdrowotnych. Należy jednak wiedzieć, że odprowadzanie podatku dochodowego z tytułu osiągania dochodów obowiązuje każdego niezależnie od rodzaju prowadzonej działalności. Odprowadzanie podatku jest konieczne także w przypadku działalności nierejestrowanej. Wszystkie przychody oraz koszty należy wykazać w wierszu nr 9 w zeznaniu rocznym, jakim jest PIT-36. Wyjątkiem jest odprowadzanie okresowych zaliczek na podatek dochodowy, co nie jest konieczne w przypadku przedsiębiorców niezarejestrowanych. 

VAT a działalność nierejestrowana

Wszystkie kwestie związane z VAT obowiązujące w przypadku nierejestrowanej działalności, można znaleźć w art. 15 ust. 2 ustawy o VAT. Na samym początku warto zapoznać się z dokładną definicją ujętą w ustawie, tak aby ominąć wszelkiego rodzaju nieprawidłowości. Dokument podkreśla, że przedsiębiorstwo dotyczy działalności, która obejmuje:

  • producentów,
  • handlowców,
  • usługodawców,
  • podmiotów pozyskujących zasoby naturalne,
  • rolników,
  • osób wykonujących zawody wolne.

Ustawa o VAT podkreśla, że osoby, które zdecydowały się na prowadzenie działalności nierejestrowanej, są w pewnych sytuacjach objęte pełnoprawną definicją opodatkowania VAT. Wiąże się to z posiadaniem konkretnych praw i obowiązków, określonych w ustawie. 

Przedsiębiorcy posiadający działalność nierejestrowaną ze względu na limity obrotów mogą jednak korzystać ze zwolnienia VAT. Dotyczy to osób, których roczny obrót nie przekracza 200 000 złotych rocznie. W takim przypadku wystawiane są faktury bez VAT. W pierwszej kolejności należy jednak zapoznać się z zakresem danych, określanych przez rozporządzenie w sprawie wystawiania faktur z dnia 29 października 2021 roku. W przypadku zwolnienia z VAT, obowiązkiem jest prowadzenie uproszczonego rejestru sprzedaży, który stanowi pomocne narzędzie podczas ustalania limitu przychodów dla tak specyficznej działalności. 

Jakie są zalety działalności nierejestrowanej? 

Wielu młodych przedsiębiorców decyduje się na posiadanie działalności nierejestrowanej. Odbywa się to w szczególności na początku biznesowej drogi. Tego rodzaju prowadzenie firmy posiada bowiem sporo zalet. Do najbardziej docenianych zalicza się:

  • brak konieczności rejestracji w CEIDG, 
  • ominięcie opłacania okresowych zaliczek na podatek dochodowy, 
  • zwolnienie z płacenia składek ZUS. 

Warto również wspomnieć, że przedsiębiorcy, którzy posiadają nierejestrowaną działalność, nie są zobowiązani do prowadzenia księgowości firmy, a jedynie uproszczonej ewidencji sprzedaży. Jest to bardzo przydatne zwłaszcza w przypadku podejmowania się pierwszych działań mających na celu zarobek. 

Skontaktuj się z nami

Aby nawiązać współpracę zostaw nam swój numer telefonu lub adres e-mail.

Zaznacz co Cię interesuje, a my skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.

Rozbudowany z wyborem
WOEM