Twoja firma zaczyna dobrze prosperować na rynku i początkowa forma opodatkowania nie jest już korzystna? Planujesz zmienić rodzaj płaconego podatku? Dowiedz się, kiedy i jak można tego dokonać.
Jaka forma opodatkowania?
Decyzja o założeniu własnej działalności gospodarczej zobowiązuje do dopełnienia odpowiednich formalności rejestracyjnych. Składając wniosek do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, należy wybrać formę opodatkowania. Ma ona wpływ na to, w jaki sposób przedsiębiorca będzie odprowadzał podatki. Dobrze dobrana forma opodatkowania może przyczynić się do rozwoju firmy. Nieodpowiedni wybór skutkuje często stale nawarstwiającymi się długami, co prowadzi do zadłużenia podatnika i jednocześnie upadku biznesu. Warto zdecydować się na pomoc profesjonalistów, którzy w oparciu o swoją wiedzę i doświadczenie, pomogą wybrać najlepszą formę opodatkowania.
Jaki podatek wybrać?
Wybór formy opodatkowania jest uzależniony od kilku kwestii. Znaczenie ma między innymi rachunek ekonomiczny, uzyskiwany w firmie, czyli porównanie nakładów, wiążących się z działaniami prowadzonymi przez jednostkę i efektów, przez nią uzyskiwanych. Decydując się na założenie firmy oraz rodzaj opodatkowania, należy zwracać uwagę na to, jakie rozliczenie jest najbardziej opłacalne dla przedsiębiorstwa oraz sprawdzać, czy rodzaj prowadzonej działalności nie znajduje się w wykluczeniach, które uniemożliwiają skorzystanie z danej formy opodatkowania. Poza rachunkiem ekonomicznym, na wybór podatku ma również rodzaj wykonywanej działalności.
Jaka forma opodatkowania dla firmy jednoosobowej?
Złożenie formularza CEIDG-1 jest równocześnie zgłoszeniem firmy do Urzędu Skarbowego. Przy wyborze opodatkowania może wziąć pod uwagę:
- skalę podatkową,
- podatek liniowy,
- ryczałt,
- kartę podatkową.
Osoby, które decydują się na prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej, najczęściej wybierają:
- opodatkowanie na zasadach ogólnych, według skali podatkowej (17% i 32%),
- opodatkowanie podatkiem liniowym (19%).
Wiąże się to z płaceniem podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT).
Jak sprawdzić formę opodatkowania?
Jeżeli przedsiębiorca nie wykaże chęci wyboru formy opodatkowania, jest mu przypisywane opodatkowanie na zasadach ogólnych. Wybraną przez siebie formę opodatkowania można sprawdzić w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej lub udając się do Urzędu Skarbowego. W przypadku podjęcia niekorzystnej decyzji bądź chęci wyboru innej formy opodatkowania, możliwa jest jej zmiana. W takim przypadku należy złożyć odpowiedni wniosek pisemny naczelnikowi urzędu skarbowego, bądź złożyć wniosek CEIDG-1 na podstawie przepisów.
Kiedy można zmienić formę opodatkowania?
Przedsiębiorca może znaleźć najbardziej odpowiednią formę opodatkowania dla siebie dopiero po kilku latach prowadzenia działalności. Właściciel firmy ma prawo zmienić dany rodzaj płacenia podatku, jeżeli obecny nie jest korzystny dla rozwoju firmy.
Każdy podatnik ma możliwość zmiany formy opodatkowania. Jeżeli przedsiębiorca zakładał dość małe przychody z działalności gospodarczej i wybrał zasady ogólne rozliczania podatku (32%), jednak wielkość zysków w ciągu kilku miesięcy znacznie się powiększyła, znacznie bardziej opłacalne dla niego będzie 19% podatku, które umożliwia podatek liniowy. Należy jednak wziąć pod uwagę wszystkie konsekwencje, takie jak np. brak zwolnienia z ulg podatkowych w przypadku niektórych form opodatkowania.
Zmiana formy opodatkowania – do kiedy?
Zmiana formy opodatkowania jest możliwa do 20 dnia miesiąca, następującego po tym, w którym uzyskano pierwszy przychód w roku lub do końca roku, jeśli przychód osiągnięto w grudniu. Przykładowo, jeżeli pierwsza faktura przychodowa została wystawiona w styczniu, to zmiana formy opodatkowania jest możliwa do 20 lutego. W przypadku wystawienia pierwszej faktury we wrześniu czas na zmianę decyzji jest do 20 października.
Jeżeli jednak podatnik chce zmienić formę na kartę podatkową, wniosek należy złożyć najpóźniej do 20 stycznia roku podatkowego. Termin ten obowiązuje również tych przedsiębiorców, którzy chcą zrezygnować z opodatkowania w formie karty podatkowej.
Zmiana formy opodatkowania – krok po kroku
Aby dokonać zmiany formy opodatkowania, należy podjąć kilka odpowiednich kroków. Przedsiębiorca może udać się samodzielnie do Urzędu Skarbowego i uzyskać szczegółową instrukcję lub skorzystać z łatwej i szybkiej metody, jaką jest zmiana formy opodatkowania w CEIDG. Złożenie wniosku internetowego to realizacja zaledwie kilku kroków, prowadzących do zmiany rodzaju rozliczania podatku.
- Przejście na główną stronę CEIDG.gov.pl.
- Zalogowanie się za pomocą Profilu Zaufanego lub eDowodu.
- Przejście w zakładkę Zmień dane,
- Włączenie trybu edycji.
- Zmiana w polu 1 na 1 stycznia.
- Kliknięcie Tak, składam oświadczenia w polach numer 3 i 15.
- W polu 12 wybranie Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (w przypadku opłacania składek ZUS).
- Wybranie nowej formy opodatkowania w polu numer 18.
- Kliknięcie przycisku Dalej.
- Podpisanie i wysłanie wniosku.