Nie każdy przedsiębiorca wie, że w przypadku korzystania z usług restauracyjnych lub cateringowych, możliwe jest odliczenie podatku VAT. Dowiedz się, jak wygląda prawo w tym przypadku, sprawdź, kiedy można odliczyć VAT za restaurację i w jaki sposób to zaksięgować.
Czym są usługi gastronomiczne i cateringowe w świetle prawa?
Aby możliwe było odliczenie podatku VAT od usług gastronomicznych bądź cateringowych, konieczne jest zastosowanie tych, które podchodzą pod ich prawną definicję. Oba rodzaje są do siebie zbliżone, natomiast różnią się w przypadku sposobu dostarczania jedzenia.
Usługą gastronomiczną nazywa się działanie, mające na celu przygotowanie i podanie pożywienia bezpośrednio w zlokalizowanym miejscu np. w restauracji czy kawiarni. Jeśli chodzi o catering, to polega on na dostarczeniu gotowej lub niegotowej żywności w inne miejsce (poza lokal usługodawcy), które pozwala na natychmiastowe spożycie.
Nadrzędne regulacje unijne wymagają rozróżniania obu definicji.
Czy można odliczyć VAT za usługę gastronomiczną?
W świetle prawa usługi cateringowej nie uznaje się za gastronomiczną. Ta regulacja niesie za sobą zarówno plusy, jak i minusy. Najważniejszy dla przedsiębiorców jest jednak fakt i możliwość rozliczania podatku VAT.
Ustawa o VAT w art. 88. 1 pkt. 4 podkreśla, że w przypadku korzystania z usług gastronomicznych, nie ma możliwości odliczenia podatku. Jeśli jednak wydatek ten spełnia wymogi artykułu 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, czyli jest związany z uzyskaniem przychodu, jego zachowaniem lub zabezpieczeniem, wówczas w ewidencji księgowej należy uwzględnić kwotę brutto z faktury. Ważne jest, aby te koszty nie były uznawane za koszty reprezentacji, ponieważ nie mogą one stanowić kosztu uzyskania przychodu.
Czy można odliczyć VAT za usługę cateringową?
Nieco inaczej niż w przypadku korzystania z usług restauracji, dzieje się w kontekście cateringu. Nie są one z definicji usługami gastronomicznymi, a więc przedsiębiorca może odliczyć od nich podatek VAT. Potwierdzają to różnego rodzaju interpretacje podatkowe, które zaznaczają, że artykuł 88 ust. 1 pkt 4 ustawy zawiera przepis wykluczający możliwość odliczenia podatku naliczonego. W tym przepisie wymienione są usługi noclegowe oraz gastronomiczne.
Jak zaksięgować usługi cateringowe?
Każdą usługę, z jakiej korzysta przedsiębiorca, a zwłaszcza w przypadku, gdy chce on odliczyć podatek VAT, należy odpowiednio zaksięgować. Taka dokumentacja nie powinna być zbyt trudna, jednak w przypadku pojawienia się jakichkolwiek wątpliwości, warto skorzystać z profesjonalnego doradztwa księgowego. Biuro rachunkowe, które świadczy pomoc w tym zakresie, może okazać się również niezwykłym wsparciem w momencie, gdy przedsiębiorcy zależy na bezbłędnym rozliczaniem się z państwem. Możliwość skorzystania z pomocy księgowych mają między innymi klienci firmy M&B Biuro Rachunkowe.
Aby uwzględnić usługę cateringową, na którą przedsiębiorca ma prawo do odliczenia podatku VAT, należy wprowadzić ją do systemu jako fakturę VAT w zakładce dotyczącej wydatków, księgowania i dodawania faktur VAT. Po wybraniu tej opcji pojawi się okno, w którym należy skopiować dane z faktury. Usługę cateringową należy zaksięgować, wybierając odpowiednią kategorię, taką jak “Inne wydatki związane z działalnością gospodarczą”. Dodatkowo, w polu opisowym można umieścić dowolny wpis, który identyfikuje ten konkretny wydatek, na przykład “usługi cateringowe”.