Mieszkanie i remont – co można odliczyć od podatku? - Biuro Rachunkowe M&B Wrocław

Mieszkanie i remont – co można odliczyć od podatku?

Remont – co można odliczyć od podatku?

Remont wiąże się z wieloma wydatkami. Konieczne jest zakupienie potrzebnych materiałów i opłacenie pracy robotników. Warto jednak wiedzieć jakie przysługują nam prawa i co dokładnie można odliczyć od podatku.

Co można odliczyć od podatku? Remont i prace budowlane

Warto wiedzieć jakie wydatki można odliczyć od podatku, kiedy organizuje się remont domu lub mieszkania. Chcąc skorzystać z ulgi, należy wypełnić specjalny formularz VZM-7. Wzór można otrzymać w każdym urzędzie, a kompletny dokument należy złożyć najpóźniej do 31 grudnia. Jednak, aby został on zweryfikowany prawidłowo, muszą zostać w nim umieszczone wszystkie najważniejsze informacje. Nie można pominąć szczegółowych danych personalnych wnioskodawcy, opisu inwestycji, kwoty zwrotu o jaką się wnioskuje, kopii pozwolenia na rozpoczęcie prac budowlanych, kopii faktury za materiały budowlane, sposobu w jaki zostanie zwrócony podatek, a także czytelnego podpisu wnioskodawcy. 

Warto jednak wiedzieć, jakie materiały można odliczyć od podatku. Dokładna lista jest dostępna w najnowszym Obwieszczeniu Ministra Infrastruktury. 

Na jaki zwrot podatku można liczyć?

To jak wysoki może być zwrot podatku, jest zależne od kilku czynników. Przede wszystkim znaczenie mają aktualne limity, a także wysokość opodatkowania. Osoba fizyczna, która złoży poprawnie wypełniony wniosek, może liczyć na zwrot w wysokości:

  • 60%, w przypadku materiałów budowlanych, które zostały oprocentowane na 25% stawki podatku VAT,
  • 62,5 % w przypadku materiałów budowlanych, które zostały oprocentowane na 24 % stawki podatku VAT,
  • 65,22 % w przypadku materiałów budowlanych, które zostały oprocentowane na 23% stawki podatku VAT,
  • 68,18% w przypadku materiałów budowlanych, które zostały oprocentowane na 22 % stawki podatku VAT.

Remont odliczanie od podatku – limity

Wartości przedstawione powyżej nie wskazują na całkowitą kwotę, która może otrzymać osoba fizyczna, w wyniku zwrotu podatku. Autor ustawy, wskazał także na konkretne limity, które ograniczają tę kwotę. Kupując materiały, odliczanie od podatku powinno się odbywać zgodnie z następującymi zasadami. W przypadku stawki 25%, wartość odliczenia może wynosić 12% kwoty, która stanowi iloczyn 70 m2 i ceny za 1 m2 powierzchni. W przypadku 24%, wartość ta stanowi 12,097 % tego iloczynu, a w przypadku 23% to 12,295 % iloczyny. 

Skontaktuj się z nami

Aby nawiązać współpracę zostaw nam swój numer telefonu lub adres e-mail.

Zaznacz co Cię interesuje, a my skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.

Rozbudowany z wyborem
WOEM