Rejestracja firmy krok po kroku – jak zarejestrować własną działalność gospodarczą? - Biuro Rachunkowe M&B Wrocław

Rejestracja firmy krok po kroku – jak zarejestrować własną działalność gospodarczą?

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej to marzenie większości społeczeństwa. Prowadzenie własnej firmy kojarzy się przede wszystkim z prestiżem, nienormowanym czasem pracy i możliwością zarobienia dużo większych pieniędzy niż praca na etacie, na czyjś rachunek. Wszystkie wymienione zalety prowadzenia działalności gospodarczej są oczywiście kuszące i atrakcyjne, ale przede wszystkim – realne do osiągnięcia. Wciąż jednak dla wielu z nas prowadzenie własnej działalności gospodarczej kojarzy się z wielką odpowiedzialnością i całym szeregiem formalności, z którymi z pewnością bez odpowiedniego doradcy, prawnika i księgowego nie damy sobie rady. Ten artykuł kierowany jest do wszystkich, którzy planują założyć własna firmę i mają wątpliwości czy dadzą radę zrobić to sami, jak i do tych, który po prostu chcą się dowiedzieć jak krok po kroku przejść przez cały ten – bardzo prosty i krótki proces. 

Jak już nadmieniłem akapit wyżej, własna firma to marzenie większości z nas. Warto jednak zwrócić uwagę, że w dzisiejszych czasach coraz popularniejsze jest również zatrudnienie w formie b2b, co nie dziwi, ponieważ jest to bardzo lukratywna forma zatrudnienia. Więcej na ten temat napisaliśmy we wpisie Dlaczego warto przejść na umowę B2BWarto więc dowiedzieć się jak krok po kroku założyć własną firmę. 

Pomysł, biznesplan i wybór formy prawnej dla Twojej firmy

Podstawową i jedną z najważniejszych rzeczy do odhaczenia podczas procesu zakładania własnej firmy jest niewątpliwie pomysł na biznes oraz wstępny biznesplan. To właśnie te dwie kwestie determinują kolejne działanie oraz decyzje co do doboru odpowiedniej formy prawnej prowadzonej działalności oraz formy opodatkowania, lecz o tym później. Warto na chwile zatrzymać się przy biznesplanie, ponieważ o ile temat pomysłu na biznes nie wymaga większego rozwinięcia, tak biznesplan to coś co spędza niektórym z nas sen z powiek. Mam dla Ciebie jednak świetną wiadomość! Biznesplan nie polega na spędzeniu kilku miesięcy na przygotowywaniu 3 tomów statystyk i analiz wraz z konkretnym planem działania krok po kroku. Dlaczego nie? Odpowiedź jest prosta. Mimo największych starań nie jesteśmy w stanie przewidzieć tego co się wydarzy, jak zachowa się rynek, czy wreszcie jak zareagują klienci na nasz produkt czy usługę. Ponad 80% największych firm na świecie to firmy, które powstały bez biznesplanu, a jedynie z pomysłem i zamiarem działania. Zatem odpowiedz sobie na kilka najważniejszych pytań, ustal co, komu i w jaki sposób będziesz sprzedawał i zacznij działać, bo pamiętaj, że nie planowanie, a jedynie działanie przynosi realne rezultaty. 

Rejestracja firmy krok po kroku - jak zarejestrować własną działalność gospodarczą? - blog mb-ksiegowa

Działalność gospodarcza prowadzić można w najróżniejszych formach prawnych. Na rynku występują jednak dwie najpopularniejsze i najbardziej praktyczne z punktu widzenia przedsiębiorcy formy prawne. Są to: jednoosobowa działalność gospodarcza oraz spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Warto rozważyć każdą z nich, ponieważ koszty prowadzenia obydwu są w zasadzie takie same, a poszczególne ich atuty mogą zaważyć o naszej ostatecznej decyzji w kwestii doboru najodpowiedniejszej formy dla naszego biznesu. Tutaj napisałem o najważniejszych różnicach, zaletach i wadach każdej z nich. Wybór ostatecznie należy do Ciebie. Nie ma jednak wątpliwości, że w tej kwestii naprawdę warto skonsultować się z doradcą, który pomoże Ci dokonać najlepszego wyboru w oparciu o Twój pomysł na biznes. 

Rejestracja działalności gospodarczej w CEiDG – jak to zrobić?

Jeżeli chcesz się dowiedzieć jak krok po kroku zarejestrować spółkę to zapraszam do zapoznania się z ofertą rejestracji firmy.Zdecydowałeś się na prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej, czas na złożenie wniosku o rejestrację działalności gospodarczej w rejestrze Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEiDG). Jak już wcześniej sygnalizowałem procedura jest bardzo prosta i nie zajmuje wiele czasu. 

Wniosek możesz złożyć w wersji w wersji elektronicznej, papierowej lub za pośrednictwem pełnomocnika. Zatem upraszczając wniosek możesz złożyć: 

– elektronicznie, za pośrednictwem profilu zaufanego (ePUAP) 

– papierowo, osobiście w urzędzie gminy (miasta) 

Jakie dane do wniosku o rejestrację w CEIDG trzeba przygotować?

Poza takimi podstawowymi informacjami jak: nazwa firmy , imię i nazwisko, PESEL, adres zamieszkania, nr i seria dowodu osobistego, imiona rodziców, nazwisko panieńskie matki, miejsce urodzenia, obywatelstwo we wniosku o rejestrację działalności gospodarczej w CEiDG wskazać należy również takie informacje jak: 

• adres siedziby firmy 

• kody PKD działalności 

• data rozpoczęcia 

• informacje czy będziemy płatnikiem podatku VAT 

• forma opodatkowania (podatek dochodowy) 

– opodatkowanie na zasadach ogólnych przy zastosowaniu skali podatkowej 17% albo 32% 

– opodatkowanie według jednolitej stawki podatku liniowego 19% 

– ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Podatek opłaca się wyłącznie od przychodów, jednak nie każdy może z tej formy opodatkowania skorzystać 

– karta podatkowa. 

Zanim podejmiemy decyzję co do wyboru wymienionych informacji warto wcześniej skonsultować się doradcą biura rachunkowego, który pozwoli nam dokonać najlepszego wyboru, ponieważ każda z wymienionych informacji wpływa bezpośrednio na koszty i rentowność prowadzonej przez nas działalności gospodarczej. 

Jaki jest czas oczekiwania na akceptację i koszt wniosku o rejestrację firmy w CEiDG?

Twoja działalność zarejestrowana zostanie tego samego dnia, w którym złożysz wniosek do ewidencji działalności gospodarczej. Złożenie wniosku jest całkowicie bezpłatne. Zdarza się, że przychodzą do nas później pisma z potwierdzeniem, że Twoja działalność została zarejestrowana i należy dokonać opłaty z tego tytułu. Spokojnie, to się zdarza i zawsze są to oszuści. Nigdy nie dokonuj takich opłat i jeżeli możesz to zgłoś ten fakt na Policji. 

Pamiętaj o firmowym koncie bankowym

Przepis nie nakłada na nas obowiązku zakładania rachunku firmowego. Nie mniej należy pamiętać, że transakcje powyżej 15 000 zł powinny być realizowane wyłącznie przelewem. Na szczęście koszty prowadzenia rachunku bankowego dla działalności gospodarczej są niemal zerowe, tak jak w przypadku konta prywatnego. 

Jeżeli prowadzisz działalność i chcesz być widoczny w sieci – pomyśl nad stroną internetową

Kiedy decydujemy się na prowadzenie własnej firmy, bardzo ważnym aspektem może okazać się stworzenie strony internetowej. W dzisiejszych czasach strona naszej firmy jest podstawowym źródłem informacji o nas – naszą wizytówką – oraz świetnym narzędziem pozwalającym uwiarygodnić się na rynku jako podmiot rozpoznawalny i przede wszystkim działający profesjonalnie. 

Rejestracja firmy a pieczątka firmowa – czy jest wymagana?

Pieczątka nie jest wymagana przez przepisy prawa, jednak po zarejestrowaniu działalności warto ją również wyrobić. Wiele podmiotów np. instytucje finansowe(banki) często wymagają w swoich procedurach, by na dokumentach znalazła się również pieczątka firmowa. Bez względu na to czy pieczątka jest wymagana czy nie – jej posiadanie sprawi, że Twoja postrzegana jako działająca w sposób poważny i profesjonalny. Czy nie tak chcesz być postrzegany jako profesjonalny przedsiębiorca? 

Rejestracja firmy w urzędzie skarbowym – jak to wygląda?

Jeżeli planujemy być czynnym podatnikiem VAT, a większość przedsiębiorców nimi jest, ponieważ – wbrew obecnie panującej opinii – bycie czynnym podatnikiem VAT się opłaca w zasadzie zawsze wtedy kiedy firma będzie generowała koszty. Powiedz mi teraz czy wyobrażasz sobie prowadzenie firmy bez kosztów? No właśnie. Zatem, by zostać czynnym podatnikiem podatku VAT – po dokonaniu rejestracji działalności w CEiDG – należy złożyć wniosek o rejestrację  do podatku VAT (druk VAT-R) we właściwym Urzędzie Skarbowym. Jeżeli będziemy korzystać z usług firm zagranicznych np. pozycjonowanie bądź inne usługi takich firm jak Google lub Facebook, należy się również zarejestrować się do VAT UE, by móc rozliczyć koszt takich usług po stronie kosztów uzyskania przychodu i obniżyć stosunkowo zobowiązania podatkowe. W tym celu jedyne należy zrobić to odpowiednio wypełnić druk VAT-R. 

Rejestracja w ZUS – jak to wygląda?

Po złożeniu wniosku o zarejestrowanie działalności gospodarczej należy zgłosić się do ubezpieczeń społecznych. Przedsiębiorca rozpoczynający działalność gospodarczą może skorzystać z jednej z trzech opcji: 

• „Ulga na start” – przedsiębiorca opłaca wyłącznie składkę na ubezpieczenie zdrowotne przez okres 6 miesięcy. Jest to bardzo opłacalna forma przeznaczona dla osób, które nie prowadziły działalności gospodarczej przez ostatnie 5 lat, licząc od dnia złożenia wniosku 

• Preferencyjne składki ZUS opłacane przez okres maksymalnie 24 miesięcy; 

• Pełne składki ZUS. 

W ZUS-ie należy również zgłosić swoich pracowników w terminie 7 dni, licząc od dnia ich zatrudnienia. 

Reasumując, założenie własnej firmy od strony formalnej jest stosunkowo proste, nie zajmuje wiele czasu i nie jest również skomplikowane. Jeżeli planujesz prowadzić księgowość swojej firmy samemu to z powodzeniem załatwisz wszystkie formalności bez większych komplikacji. Jeżeli jednak zamierzamy zlecić obsługę księgową do biura rachunkowego, zdecydowanie szkoda poświęcać na to czasu, zlecić do księgowemu, który w ramach obsługi lub za przysłowiową „dychę” załatwi wszystkie formalności za Ciebie, a Ty będziesz mógł skupić się na tych rzeczach, których nikt za Ciebie nie zrobi, a więc na przygotowaniu choćby najbardziej lakonicznego biznesplanu, udoskonaleniu produktu/usługi, którą zamierzasz sprzedawać i rzeczy najważniejszej – strategii sprzedażowej, bo co z tego, że mamy świetny produkt lub usługę jeżeli nikt się o niej nigdy nie dowie?  Mam nadzieje, że choć po części udało mi się pomóc. Serdecznie zapraszam Cię do odwiedzenia innych naszych artykułów o tematyce związanej z podatkami i działalnością gospodarczą. 

Autor: Bartosz Hadyński

Skontaktuj się z nami

Aby nawiązać współpracę zostaw nam swój numer telefonu lub adres e-mail.

Zaznacz co Cię interesuje, a my skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.

Rozbudowany z wyborem
WOEM